Avatar uživatele
Pokročilý

Den výplaty

Dobrý den, mám takový problém- skoro rok pracuju jako brigádník u jedné nejmenované společnosti, výplata mi chodila vždy přesně 12. Podle všeho tedy měla přijít včera, ale nepřišla. Vzhledem k tomu, že ty peníze nutně potřebuji mne to dost znervózňuje. Je nějaký zákon do kdy musí zaměstnavatel zaslat výplatu? Abych věděla kdy se ozvat. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Tuším, že ne. Den výplaty může být třeba 20.-téo. Nejlépší je řídit se tím, co je psáno ve Vaší smlouvě, i brigádník má mít smlouvu, kde jsou tyto informace uvedeny... Krom toho-byly 2 dny svátky...Výplata se může tímto opozdit. Jestli nemáte smlouvu a jste brigádník, raději bych nic zatím nepodnikala, nemusí Vám totiž dát vůbec nic a dělat, že Vás nezná, že jste tam nikdy nepracovala a Vy to, bohužel, nemáte jak dokázat-osobní zkušenost, já takhle nedostala 12 tisíc výplaty...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. zákoník práce (§ 141/1)
- nejpozději v následujícím měsíci

2. interní předpis
- každý zaměstnavatel musí mít stanoven pevný výplatní termín, který by měl zaměstnanec znát

Doporučuji se slušně zeptat na existenci zmiňovaného interního předpisu, který by měl obsahovat informaci o výplatním termínu.

p.s. pokud vám mzda až dosud chodila pravidelně 12.den, tak se v tomto případě bude opravdu nejspíš jednat o mimořádný výkyv způsobený svátky v minulém týdnu.

-----------

DOPLNĚNA

To Jambalaya: mrkněte do diskuze.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast6h7.aspx


Avatar uživatele
Bronzový

Já bych se tak neukvapovala. Praxe bývá taková, tedy v soukromém sektoru u malých firem, že zaměstnavatel má výplatní den stanoven zpravidla na nejzazší možný termín pro určité platby. Z většiny se jedná o 20. následujícího měsíce. Zaměstnavatelé však hradí výplaty dříve, většinou okolo 10. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci nečtou, co číst mají, sami se uvádějí v omyl.
Informace o výplatním termínu do pracovní smlouvy rozhodně nepatří, i když někteří ji tam krátkozrace uvádějí. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance o výplatním termínu informovat.

Dále záleží na tom, o jaký druh pracovního poměru se jedná, pokud by to byla DPP či DPČ, pak není žádným výplatním termínem vázána.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

standa

To Jambalaya:
"...pokud by to byla DPP či DPČ, pak není žádným výplatním termínem vázána"

Já myslím, že zaměstnavatel má i v těchto případech určité závazky..., mrkněte na ustanovení § 144 ZP :-)

------------
§ 144
Jestliže se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou o splatnosti a výplatě jinak, platí pro splatnost a výplatu ODMĚNY Z DOHODY (...) obdobně § 141 a 142. Je-li sjednána jednorázová splatnost odměny z dohody až po provedení celého pracovního úkolu, vyplatí zaměstnavatel odměnu z dohody v nejbližším VÝPLATNÍM TERMÍNU po dokončení a odevzdání práce.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.