hawranek

Den výplaty

Dobrý den, mám takový problém- skoro rok pracuju jako brigádník u jedné nejmenované společnosti, výplata mi chodila vždy přesně 12. Podle všeho tedy měla přijít včera, ale nepřišla. Vzhledem k tomu, že ty peníze nutně potřebuji mne to dost znervózňuje. Je nějaký zákon do kdy musí zaměstnavatel zaslat výplatu? Abych věděla kdy se ozvat. Děkuji

Nejlepší odpověď
niobe

Tuším, že ne. Den výplaty může být třeba 20.-téo. Nejlépší je řídit se tím, co je psáno ve Vaší smlouvě, i brigádník má mít smlouvu, kde jsou tyto informace uvedeny… Krom toho-byly 2 dny svátky…Výplata se může tímto opozdit. Jestli nemáte smlouvu a jste brigádník, raději bych nic zatím nepodnikala, nemusí Vám totiž dát vůbec nic a dělat, že Vás nezná, že jste tam nikdy nepracovala a Vy to, bohužel, nemáte jak dokázat-osobní zkušenost, já takhle nedostala 12 tisíc výplaty…

Další odpovědi
standa

1. zákoník práce (§ 141/1)

  • nejpozději v následujícím měsíci

2. interní předpis

  • každý zaměstnavatel musí mít stanoven pevný výplatní termín, který by měl zaměstnanec znát

Doporučuji se slušně zeptat na existenci zmiňovaného interního předpisu, který by měl obsahovat informaci o výplatním termínu.

p.s. pokud vám mzda až dosud chodila pravidelně 12.den, tak se v tomto případě bude opravdu nejspíš jednat o mimořádný výkyv způsobený svátky v minulém týdnu.

DOPLNĚNA

To Jambalaya: mrkněte do diskuze.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

Jambalaya

Já bych se tak neukvapovala. Praxe bývá taková, tedy v soukromém sektoru u malých firem, že zaměstnavatel má výplatní den stanoven zpravidla na nejzazší možný termín pro určité platby. Z většiny se jedná o 20. následujícího měsíce. Zaměstnavatelé však hradí výplaty dříve, většinou okolo 10. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci nečtou, co číst mají, sami se uvádějí v omyl.
Informace o výplatním termínu do pracovní smlouvy rozhodně nepatří, i když někteří ji tam krátkozrace uvádějí. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance o výplatním termínu informovat.

Dále záleží na tom, o jaký druh pracovního poměru se jedná, pokud by to byla DPP či DPČ, pak není žádným výplatním termínem vázána.

standa

To Jambalaya:
„…pokud by to byla DPP či DPČ, pak není žádným výplatním termínem vázána“

Já myslím, že zaměstnavatel má i v těchto případech určité závazky…, mrkněte na ustanovení § 144 ZP 🙂

§ 144
Jestliže se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou o splatnosti a výplatě jinak, platí pro splatnost a výplatu ODMĚNY Z DOHODY (…) obdobně § 141 a 142. Je-li sjednána jednorázová splatnost odměny z dohody až po provedení celého pracovního úkolu, vyplatí zaměstnavatel odměnu z dohody v nejbližším VÝPLATNÍM TERMÍNU po dokončení a odevzdání práce.