Den učitelů se začal v Československu slavit kdy? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Dne 28. 3. 1955. Více uvedeno ve zdroji, který cituje tehdejší Rudé právo.

Titulní strana Rudého práva ze dne 27.3.1955 uvádí:
„Den učitelů. Letos poprvé v dějinách našeho školství slavíme Den učitelů.
Naše lidově demokratická společnost projevuje ustavením tohoto svátku svou vážnost a úctu k práci těch, kteří vychovávají mládež v novou, kulturní, socialistickou generaci, prodchnutou vlastenectvím a dobře připravenou na své poslání budovatelů.
To, že Den učitelů slavíme poprvé právě letos, v jubilejním roce osvobození naši vlasti sovětskou armádou, není náhoda. Při hodnocení všech úspěchů za minulých deset let, není možné nezvážit podíl školy a učitele na budování socialismu. A smyslem letošního a všech příštích Dnů učitelů je, aby se tento podíl školy a učitelů na budování socialismu stal co možná největším, aby se Den učitelů stal vyjádřením skutečnosti, že "šik lidových učitelů je jedním z nejdůležitějších oddílů velké armády pracujících,…kteří budují nový život na základě socialismu“ (J. V. Stalin).
Za Den učitelů byl vybrán 28. březen, den narození J. A. Komenského, největšího pedagoga našeho národa, jehož světový význam je uznáván všemi kulturními národy.(…)"

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/d­en-ucitelu

Další odpovědi
anonym

K odpovědi Annas bych jenom přidala to, že dnes by měli tento svátek slavit každý den: Při tom, jak velká je dnes neúcta k jejich povolání, jim patří za každý takový den, kdy předstupují před novodobé žactvo, velký dík.