Miroslavst

Demise ministra a jeho náhrada

Pokud jeden ministr z vlády podá demisi, nahradí ho jiný. To bych ještě pochopil, ale jaktože jej nahradí ministr z jiné parlamentní strany? Pokud skončí ministr XX ze strany A, neměl by ho nahradit ministr YY rovněž ze strany A? Proč ho nahradí ministr XY ze strany B?

Odpovědi
atriplex

Ministrem může být kdokoliv, na stranické příslušnosti nezáleží. Premiér však se svým týmem (vládou) musí požádat parlament o důvěru. Aby důvěru dostal, musí být s parlamentními stranami dohodnuto, kdo bude ve vládě, respektive, koho budou akceptovat. V současné době, kdy je úřednická vláda, prostě parlamentní strany akceptují téměř vše, protože na těch pár dní co zbývají do voleb už je to jedno.