Bercou

Dělobuchy jak fungují

Chtěl jsem se zeptat zda dělobuchy/petardy pracují na principu že se v nich nachází pouze hořlavá směs (ne vybušná) a následný zvukový efekt vznikne díky tlaku ohně který roztrhne obal?

Nejlepší odpověď
mosoj

V petardách je většinou používána výbušková směs. Hoří daleko rychleji než černý prach.
Zvukový efekt je vždy výsledkem rychlého hoření ( expanze plynů) a roztržení obalu. Čím rychlejší hoření a tvrdší obal tím větší zvukový efekt.
Platí jak pro měké obaly ( zábavní pyrotechnika) tak pro tvrdé ( zbraně).

Další odpovědi
Wang

Asi hodně záleží na konkrétním typu této pyrotechniky.
Já osobně se domnívám (= nevím to), že petardy i dělobuchy jsou naplněny výbušnou směsí (možná spolu s látkami podporujícími hoření – okysličovadly). Ale počkej si na odpověď mosoje, ten bude vědět přesně.