délka pracovní neschopnosti

Manžel měl v září pracovní úraz…100kg železo verzus rameno…lékař nezavolán v těžkých klimatických podmínkách se musel sám dopravit cca 3km k umývárnám pěšky,umýt se a obléct a teprve od vrátnice jel sanitkou s houkačkama(šachta bohužel) klékaři se tedy dostal až 4 hodiny po úraze nemocnice v dosahu cca 7 min autem,nasazeno pod narkozou a teprve po 4 měících resp letos ho poslala až obvoďačka na další vyšetření,rezo­nance,neurolog ruku stále totiž nezvedne.jak dlouho tedy může být v pracovní neschopnosti?Navíc ze strany zaměstanvatele za celou dobu nebyl žádný kontakt kdy by eventuálně se vrátil do práce .Může dostat místo nemocenské např.rentu po dobu než se úplně vyléčí? děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Déku nemocenské určí lékař ,pokud by trvala rok, bude pozván před komisi, která jeho zdravotní stav přezkoumá.. Po dobu léčení / nemocenské/ žádnou rentu nedostane.

Další odpovědi
beer

V PN může být celkem rok, viz odkazy z modré lišty.
Jinak by to ale chtělo na to ostatní a další postup fundovanou osobu, poněvadž se jedná o pracovní úraz, navíc se složitějšími následnými okolnostmi. Nejspíš právníka – doporučuji, anebo pomocí netu alespoň právní poradnu. Například:
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/pracovni-pravo/pracovni-neschopnost.html
Otázka renty byla již zodpovězena.

Hykam

Při pracovním úrazu je zaměstnavatel povinen dopaltit po dobu neschopnosti nemocenské dávky do průměrného platu zaměstnance.
Na rentu nemá nárok.
Zvážil bych, jestli by nebylo vhodné vyměnit obvodního lékaře.

slimaczek

Pracovní neschopnost může trvat rok, pak následuje posudková komise, která rozhodne dále např. invalidní důchod apod. Pokud se jedná o pracovní úraz, má manžel nárok na náhradu ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Jedná se o rozdíl mezi nemocenskou dávkou a průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu. Lze to provést tak, že zaměstnavatel bude poškozenému vyplácet průměrný plat po dobu pracovní neschopnosti. Jakési zálohy. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel je ze zákona pojištěn proti úrazům, náhradu škody bude hradit pojišťovna, která nahradí vyplacený ušlý výdělek zaměstnavateli. Manžel bude mít nárok samozřejmě na bolestné, příp. náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení.
Druhy náhrad najdete v zákoníku práce § 369 a dále – viz odkaz:

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast14h1.aspx