Kelt

Dělají se jízdní kola stejná, pokud jde o počet zubů v elementech, přes které jde řetěz?

Skoro každé kolo, má ve středu, kde jsou šlapátka 3 talíře a vzadu je přehazovačka na 7 koleček. A na každém talíři, nebo kolečku je konkrétní počet zubů, bez ohledu na to, zda si koupím kolo tady, nebo v Itálii, případně někde jinde. Nebo existují i jiná kola s jiným uspořádáním? A záleží na tom, jak velké je kolo? Zda je pro muže, ženy a pod? POd pojmem jiné kole ale nemyslím kola , která měla průměr předního kola větší než cyklista. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
klumprt

Nejde o velikost (počet zubů) ozubených kol. Jde o poměr mezi předním a zadním kolečkem. To je to, od čeho se odvíjí „těžkost“ šlapání, což není nic jiného než počet otočení šlapátek ku ujeté vzdálenosti. Tady pak hraje velkou roli průměr celého zadního kola, ale taky typ bicyklu (horský, silniční).
Takže i u podobných kol různých značek můžou být jiné velikosti ozubených koleček, ale poměry by měly být spíše stejné.

Další odpovědi
Alesh

No, tak předně si ujasněme terminologii. Ozubená kola vpředu se nazývají převodníky, vzadu pak bývají tzv. kazety. Převodníků bývá 1–3, pastorků na kazetě většinou mezi 7 a 11. Už z toho, že jsou různé počty těchto komponent je jasné, že jsou všelijak různě odstupňované, prostě např. kazeta s 9 pastorky od Shimana může mít 11–32 zubů nebo 11–34 zubů. Zrovna tak jsou různě velké převodníky. 26–36–48 vs. 22–32–44 atd. I řetězy se liší podle počtu pastorků na kazetě (velikost pastorků nerozhoduje, pouze kompatibilita výrobců).

9gagator

CHJO…řetězy jsou stejné, rozteče jsou tudíž taky stejné, mění se počet zubů a s tím spojený průměr koleček.

K otázce: jízdní kola se NEDĚLAJÍ stejná v počtu zubů, ale řetěz sedí na všechny (nesedí celkovou délkou).

Doplním:
Existují variace řazení:
1×1…ukrajina
2×10…novější uspořádání
2×9…zvláštní pro sport
2×8…zvláštní pro sport
3×6…laciné staré horské, jinak zvláštní
3×7…zvláštní, po domácku dojebkané
3×8…častý druh staršího řazení
3×9…častý druh staršího řazení

Celková problematika řazení kol je obsáhlá, ale ku příkladu shimano osmikolečko má stejný počet zubů koupené tady nebo v číně.