SunrayCZ

Dějiny: Bitva s počasím

Chtěl bych se poptat, na nějakou bitvu kde jedna strana vyhrála díky zimě, horku, dešti, či jiným vlivům počasí. Děkuji
Doplňuji:
Ještě bych rád doplnil že mě zajímají bitvy ze starověku a středověku.

Nejlepší odpověď
michael69

To nemusíte chodit moc daleko do minulosti.Stačí druhá světová a Hitlerova operace Barbarossa,kde Rudé armádě „foukala do zad“ krutá ruská zima na kterou nebylo německé vojsko vybavené a zvyklé. Došlo tehdy v krátké době k naprostému kolapsu německé armády na této frontě.

Další odpovědi
kapka

Mongolské dějiny zaznamenávají případ, kdy Mongolům pomohla v boji blesková povodňová vlna na řece Orchon a smetla jejich pronásledovatele, když řeku překračovali. Zajímavostí je, že Mongolové pak za to udělili Orchonu lidský knížecí titul, ke kterému náležela i každoroční peněžní renta. Peníze se vhazovaly do řeky. Tedy možná nějaký zlomek peněz, které zbyly poté, co obnos prošel rukama lidí, kteří měly „výplatu“ doručit a provést.
Tolik stručně z knihy od zakladatele mongolistiky Pavla Pouchy – Třináct tisíc kilometrů Mongolskem.

Ještě mě napadlo, že Mongolové, při svém dobývání světa, nikdy nedobyli Japonsko. Pokoušeli se o to tuším dvakrát, ale vždy výprava na moři ztroskotala vlivem bouře, hurikánu nebo tak nějak.

Doplňuji:
Pak se Vám budou oba tipy hodit. Pokusy o dobytí Japonska jsou poměrně známé historické události /13. stol./, podrobnější informace najdete snadno na netu.

Orchon je také středověk. Na netu o tom ale těžko něco bude. Mrknu Vám ještě do knihy, kdy to přesně bylo, ale nejsem doma, takže nejdřív tak v neděli.

Drap

Obdobné bylo i Napoleonovo tažení do Ruska

led

1812 Napoleonovo ťaženie na Moskvu – zima
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­poleonovo_rus­k%C3%A9_ta%C5%BE­en%C3%AD
katastrofa španielskej Grade Armada 1588 pri škótskych brehoch – búrka
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Gran­de_y_Felic%C3%AD­sima_Armada

venkovan

To by byl velmi dlouhý výčet. Ale o jedné takové se píše myslím v jedné z nejroozšíře­nějších knih na světě.
Uprchlíci došli k moři a když se přiblížili pronásledovate­lé,moře se rozestoupilo a oni mohli přejít na druhou stranu. pronásledovatele ale moře při navrácení do původní hladiny utopilo. Asi tušíš o který příběh se jedná a jeden z vědecky ověřovaných výkladů toho zázraku je, že moře se mohlo rozestoupit působením silného větru (moře si představ jako mělké které zaplavuje nějakou úžinu).