Kanovka

Dehydrovaný x dehydratovaný

Jak je to správně?
dehydrovaný nebo dehydratovaný

Nejlepší odpověď
annas

Nerada poznamenávám, že oba výrazy dehydrovaný i dehydratovaný jsou správné. Jde o zastupitelná synonyma. Není ani předepsané, kdy se který výraz má použít.

Ověřeno ve Slovníku spisovné češtiny i v ÚJČAV.

V. V.
Doplňuji:
Blesku, máte pravdu v tom, že se tvary užívají rozdílně pro člověka, případně věci. Ale přídavná jména se dají klidně zaměnit – dle zvyklosti či tradice.

Odpoovídala jsem z hlediska jazykového.

Další odpovědi
hanulka11

dehydrovaný a podstatné jméno je dehydratace

hanny 2

Dehydrovaný se používá víc ve vztahu k člověku, dehydratovaný ve vztahu k potravinám a materiálům, ale oba výrazy znamenají totéž.

mosoj

Vždy dehydratace. Dehydrovace nic není.
Třeba se nějaký chemik ozve.
Doplňuji:
Dehydratace je ztráta vody z molekuly látky.
Nikoliv dehydrovace.
V přeneseném smyslu se to používá všeobecně pro úbytek vody i u člověka a jinde.

anonym

Ač nejsem chemik, dávám mosojovi za pravdu.
Dehydrovaný je zkomolený paskvil těch, co neumějí požívat cizí výrazy, ale občas se o to, snad ze snobismu, pokoušejí.
A ještě jeden rozdíl – dehydratace u potravin je obvykle sušení pro zvýšení trvanlivosti, kdežto u člověka je to úbytek kapalin vlivem nemoci nebo žízní s metabolickými následky.
Při úbytku tekutin dochází ke zrychlenému tepu, poklesu krevního tlaku, vyprahlosti sliznic, je-li úbytek nad 10 litrů, nastává smrt.

blesk26

Ačkoliv má Kerberus asi pravdu, je přecijenom v tomto směru větším odborníkem, viděl bych to z běžné řeči takto:

Dehydratovaná může být potravina, třeba instantní polévka.

A dehydrovaný jsem já, protože jsem už dva dny v těchto vedrech nebyl na pivu :)

koumeles

mosoj: dehydrovace neni vskutku nic, dokonce (verte ci ne) ani dehydrulovace, dehydrantovace a ani dehydrulakovace nema vyznam. Na to se ale nikdo neptal, u pridavneho jmena zni libozvucneji jistojiste dehydrovany a i kdyz lze pouzit i dehydratovany, je to zbytecne prodluzovani…

Zdravi Kladkobrinkostroj.