BadUncleSam

Dědictví s.r.o

Dobrý den, mám asi takový problém. S bratrem jsme zdědili před pár lety s.r.o. po otci kde nejspíš figuroval jako bílý kůň,což jsme nevěděli. Pan notář nám zjistil,že firma je nejspíš zadlužená, ale tvrdil, že pokud tu firmu „necháme být“, že „sama“ zanikne. Teď po asi pěti letech mě přišel dopis ze soudu ve kterém stálo, že soud určil likvidátora a za to samozřejmě chce poplatek. Likvidátora jsem kontaktoval a řekl a i napsal,že nemám vlastně s firmou nic společného a nic o ní nevím a nic nemám.Mám zaplatit ten soudní poplatek,asi musim protoze si ten poplatek vynutí exekutorem + jeho poplatek? Mám totiž strach,že pokud zaplatím ten soudní poplatek,že už pak budu jakoby jednat za tu firmou a pak se ozve třeba nějakej věřitel,exekutor a třeba nejeden a budu muset platit a platit.
Zdraví rozum, mě říká, že pokud soud rozhodl o likvidaci firmy, tak mohu zaplatit ten poplatek bez obav, protože firma stejně zanikne, ale mám strach z jejich věřitelů, jestli nějaké má. Co mám teď vlastně čekat a dělat ? Bude chtít likvidátor také nějaký poplatek ? Děkuji za radu či rady.

Nejlepší odpověď
Deli

Tohle rozhodně není na laickou radu. Okamžitě bych zašla za právníkem. ANo, pokud dáte jeden poplatek, vstupujete tím „do hry“. Než cokoli uděláte, poraďte se, ale ne tady, ale s právníkem.

Další odpovědi
Pepa88

Teď se máš sebrat a jít k právníkovi… Poradu Ti poskytne do 500 Kč (mladým lidem klidně i za 200 Kč) a budeš mít přesný a věcný pohled na věc…

Jinak, poplatek by mělo platit to s.r.o. takže mrkni na koho je ten dopis vlastně adresován. Zda na Tebe jako fyzickou osobu, nebo na Tebe jako jednatele – což je rozdíl…
Mimochodem, v ARESu můžeš najít další informace o té firmě, včetně toho jak jsi tam veden…

autacek

Povinnost zaplatit pravděpodobně vznikla té firmě, nikoli Tobě, je třeba si to řádně přečíst, velice pravděpodobně ve firmě figurujete jako společníci, nikoli jako jednatelé.

Dle výkazů a účetnictví /které jste nechali vyhnít a spoléháte, že to prostě nějak dopadne, páč vám to někdo tak poradil/ firma vykazuje nějaké zůstatky disponibilních prostředků, více méně vstupem do likvidace přecházejí práva statutára /který asi doposud, po smrti zůstavitele nebyl/, na likvidátora a ten by s tím měl naložit, včetně provedení inventarizace, zjištění skutečného stavu prostředků a případných odchylek od účetní evidence, atd. a z těchto prostředků poplatek soudu zaplatit. V okamžiku, kdy ve společnosti nejsou dostatečné zdroje a nepokryjí ani náklady spojené s likvidací, opět to řeší dál likvidátor. Vy jako společníci byste z toho měli být venku, problém pouze je, že jste neplnili povinnosti dle společenské smlouvy a zákona.

JInak zaplacením soudního poplatku se zaplatit ostatní závazky firmy zaplatit nezavazujete, to je taková trochu chiméra.