Damiana

Dědictví a úprava SJM

Muž se rozhodne, že nechce, aby po jeho smrti jeho děti z prvního manželství po něm dědily a měly nárok na cokoli, co on vlastní a co si s novou ženou v manželství pořídili.
Lze to upravit tak, že v rozděleném společném jmění manželů už předem a postupně přepíše všechen svůj movitý majetek na manželku, a ona se tak už za jeho života stane výhradní majitelkou všeho co mají? Byty, auta, umění, pozemky… Lze tedy nějak předem upravit majetkové poměry, aby potomci (z býv. vztahu, v novém žadní nejsou a nebudou) neměli žádný nárok?
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Ano. Toto lze zákonnou cestou provést. Muž může majetek přepsat na manželku formou darovací smlouvy, a tím se výhradním vlastníkem tohoto majteku stává manželka a nikdo jiný. Dědit mohou potom jen její dědicové.

Další odpovědi
pusinka50

Cituji Mapel: Pokud muž přepíše na novou manželku majetek, tak ho získala za doby manželství a má nárok na 50% a zbytek děti…
Tak docela to snad není, po přepsání majetku na manželku by dědily její děti a nikoliv jeho, co je psáno, to je dáno, nevlastním žádný majetek, tak dědicové nemohou dědit ani ze zákona. Ale mohou se odvolat a podat návrh na znovu prošetření dědictví a potáhne se to. Lepší by bylo rovnou děti v závěti vydědit, uvést důvody proč, že se nestarají o otce, neprojevují o něj zájem, nepomohou s ničím atd …

jmhad

U notáře,za jeho taxu,si můžete sepsat co chcete.A je to právoplatné.

Mapel

Lze to ošetřit předmanželskou smlouvou. Pokud za doby manželství některý z manželů začne být vlastníkem něčeho, tak to patří do SJM. Pokud muž přepíše na novou manželku majetek, tak ho získala za doby manželství a má nárok na 50% a zbytek děti.