JanaSw

Jak je to s dědickým právem potomků a sourozenců?

Žiji se sestrou v domě po rodičích, každá vlastníme polovinu domu, jsme rozvedené a máme již dospělé děti. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem by se nakládalo s domem v případě úmrtí jedné z nás, jak by bylo dědictví ze zákona rozdělené. Pochopila jsem, že danou polovinu domu by zdědily potomci. Nebo je to jinak? Moc děkuji.

Původní neotázka
Dědické právo potomků a sourozenců

Nejlepší odpověď
anonym

Logicky vzato, že po tvém úmrtí(nedejbože) by tvoji polovinu zdědili tví potomci rovným dílem, což znamená, že pokud máš tři děti, tak na 3 díly. Nejsem znalý v právech, ale aspoň tak uvažuji. Snad se ozve Hans51, který je v právech velmi znalý.

Další odpovědi
Hans51

Barbakan odpověděl správně, dovolím si jeho odpověď rozšířit:

V případě existence závěti či dědické smlouvy by se postupovalo dle jedné z nich. Tyto dědické tituly mají ze zákona silnější postavení.

Předpokládám ale, že ve většině případů zůstavitel svoji závěť nezanechává, proto by přišla na řadu tzv. intestátní, neboli zákonná posloupnost. Občanský zákoník rozeznává 6 dědických tříd, přičemž se postupuje od první z nich k poslední. Jako první tedy dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý rovným dílem. Máte-li jen potomky, manžela ne, budou dědit pouze oni (každý část Vaší 1/2 domu).

Snad jsem to popsal srozumitelně a jednoduše 🙂

Drap

Tak jak píše barbakan. Vždy dědí nejdříve příbuzní v první linii.