Avatar uživatele
Pokročilý

Dědická daň v 1. linii - odečet pohřebného

Při předběžném řízení ohledně dědictví v 1.linii - rodiče, nám bylo notářem řečeno, že od nás nevyžaduje předložení faktury za pohřeb. Údajně prý od doby, kdy byla dědická daň pro 1. linii zrušena, se tento poplatek od celkové sumy dědictví NEodečítá (?).
Vím ale, že mě všichni příbuzní a známí upozorňovali, aby mě snad nenapadlo fakturu za pohřeb vyhodit, že ji bude notář chtít. Dokonce i v pohřební službě sami od sebe vydali faktury dvě, s tím, že jedna je pro potřeby notáře.
Tak jak to vlastně tedy je, odečítá se to nebo ne?

Prosím o odpovědi jen zkušené, ne domněnky. Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Dobrý den, tazatelko.
Zákon číslo 357/1992 Sb. řeší tzv. trojdaň, jejíž součástí je daň dědická. Podle § 19 je od daně osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami v I. a II. skupině dědiců.
Notář Vám řekl srozumitelně, že žádnou fakturu nepotřebuje. Nemůžete si ji totiž od daně odečíst, když máte daň nulovou.
Od notářských poplatků se faktura odečíst nedá.
Přesto Vám doporučuji si fakturu uschovat. Nikdy nevíte, k čemu se Vám bude hodit.
Pohřební služba Vám fakturu vystavit musí, protože není jejím právem zkoumat v jaké jsou pozůstalí vůči zemřelému příbuzenské linii.
Příbuzné berte s rezervou, protože mezi nimi nejspíš právníků moc nebude. Kdyby byl jen jediný, tak by věc uvedl na správnou míru.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Toto jsem řešil vloni (zemřel mi otec).Zbyla po něm vkladní knížka s několika tisíci.Notář mi z toho odečetl fakturu za pohřeb a býval by odečetl i účet za pohřební hostinu pro příbuzné, ale bohužel jsem účet vyhodil.Takže jsem dědickou daň platil pouze z konečné částky z vkladní knížky.
Doporučuju si všechny účty za pohřeb uschovat, mohou se někdy hodit.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

tazatelka

Popravdě řečeno, mě dost nalomil fakt, že notář nejprve fakturu za pohřeb vyžadoval. Neměla jsem ji s sebou a omluvila se s tím, že ji obratem dodám. Načež notář řekl, že ji stejně nepotřebuje, protože, jak píše i očko, "daň je nulová, není tedy z čeho fakturu odečítat".

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.