mosoj

Dědí se talent ?

Nejlepší odpověď
annas

Nadání = vrozené schopnosti člověka k jistým výkonům, činnostem.
Talent = vynikající duševní schopnost, nadání, vlohy.

Často může být nahlíženo na nadání jako na vysokou úroveň všeobecných
intelektových schopností a na talent jako na vysokou úroveň schopností v určitém směru. Dnes se oba pojmy spojují, užívá se, že je někdo nadaný a talentovaný

Řekla bych, že talent je dědičný, jsou za něj zodpovědny geny, které se mohou projevit někdy až v další generaci.

Ale myslím si, že pro úspěch talent nestačí, důležitá je vytrvalost. Talentem může být člověk v nějaké oblasti, ale v jiné činnosti je neschopný.

Další odpovědi
pusinka50

Já si myslím, že ano, V naší rodině se po rodičích a prarodičích dědí buňky k šití obleků, k malování, dobrá orientace v právnických věcech a i mohu říci, že třeba i intuice, logický úsudek a obyčejný „selský“ rozum

Reezo

talent dědičný je a dělí se do těchto úrovní:

10. úroveň – průměr Nabrousí nůž ocilkou bez přemýšlení

9. úroveň – lehký nadprůměr Přemýšlí, jak vést tahy ocilky, aby se broušení zkrátilo

8. úroveň – nadprůměr Vymyslí místo ocílky protahovací brousící kolečka

7. úroveň – výrazný nadprůměr Vymyslí postup, jak brousit několik nožů najednou

6. úroveň – velmi výrazný nadprůměr Vymyslí kvalitnější brusné kotoučky

5. úroveň – výrazný talent Vymyslí lepší technologii zpracování ostří nožů, aby se dlouho nemuselo brousit

4. úroveň – velmi výrazný talent Vymyslí kvalitnější slitinu na nože, kterou nebude třeba brousit

3. úroveň – velmi kreativní talent Vymyslí řezání tlakem vodního proudu či laserem

2. úroveň – mimořádně kreativní talent Vymyslí nanotechnologický postup, při němž nebude řezání vůbec zapotřebí, protože lze vše vyrobit na míru.

1. úroveň – génius Vymyslí nový princip věcí, takže se daná věc už nebude muset vyrábět.

anonym

Může…
A nemusí…
___
A může se i ´změnit´ na nadání jiné.
A stejnětak je možné, že vysoce nadaní rodiče budou mít zcela nenadané*) dítě.
___
*) BTW – kdo je schopen určit stupeň a směrování talentu??

Drap

Není to podmínkou, ale dost často se tak stává.

marci1

Může se to stát, ale myslím si, že spíše se dědí vlohy. Třeba hudební sluch.

MK44

Asi jak kdy. Spíš bych se klonil k názoru, že v mnoha případech jde o obecnou zděděnou dispozici, která se pak rozvíjí ve směru rodičovského příkladu a uvedením děcka do prostředí, v němž rodič působí. A naopak, mnohý „nezděděný“ talent se jako talent projeví až díky náhodě. Hornický synek se někde přichomejtne k piánu, zaujme ho to, a potom je z něho třeba komponista nebo virtuoz. Doma klávesy neměli a tatínka něco takového vůbec nenapadlo. Nebýt náhody, byl by synek důlním technikem a o svém talentu by se vůbec nedozvěděl. Možná až kdyby v hospodě slyšel hrát na akordeón. Jen na rozvoj toho talentu by už bylo pozdě …

FOX.IK

Ja si mylsim, ze urcite, ale nekdy i za predpokladu, ze rodice sve deti k „tomu“ vedou. Znam plno talentovanych lidi, co maj tupe deti. Dokonce nekteri z nich jsou i ucitele a jejich synove huli kazdej den dekagramy travy a nemaj ani SS.
Me od malicka rikaji, ze jsme sikovna po tatovi a to v takovejch muzskejch vecech.
Pritel je nesmirne inteligentni clovek, kdyz jsem ho znala od videni, myslela jsme ze ma minimalne SS, ma ale jenom uciliste, ale vzivote jsem nepoznala cloveka s tak sirokym zaberem, kterej zna temer vsechno. A to same je jeho otec, jeho deda a i jeho bratr… Kamaradka nadherne kresli, jeji mamka taky. Atd atd…takze ano dedi

jok

ano

štamgast

Z vlastní zkušenosti vím, že ne.

waltík

nevím to jistě ale asi ano.