talka

Dědí se krevní skupina?

Buď z otcovy nebo natčiny větve?

Nejlepší odpověď
gecco

Ano, dědí, ale ne tak jednoduše (otcova či matčina větev)…
Jde o kombinaci…
http://geneti­ka.wz.cz/skupi­ny.htm
😉

Další odpovědi
Lamalam

Ano, dědí, ale není to tak jednoduché. Záleží na tom, jakou skupinu měl každý z rodičů.

da ny

PUMÍKU,
genetická MUTACE krve se samozřejmě DĚDÍ (záleží na tom, zda je rodič heterozygot nebo homozygot, předá 1 alelu s genetickou mutací krve, žádnou, nebo každý z rodičů po 1 alele). „Trpí“ tím 70 – 80% evropské populace (tedy i v ČR).
Jedná se o rizikové trombotické faktory (z oboru genetiky, hematologie, důležité pro gynekologii – hlavně u Leidenské mutace – známé od r. 1993, kdy používání běžné HA může ženu a dívku ohrozit na životě atd.) Všechny se podílejí na zvyšování hladiny HCY (homocysteinu) v krvi. Dalšítřeba na nožných rozštěpech plodů, neschopnosti otěhotnět, udržet plod během těhotenství, riziko tromboz atd. atp..

Krevní skupina se často dědí, trochu „veselo“ bývá u rodiče/ů se skupinou AB.
Takový potomek může mít teoreticky KS A, B, AB, případně 0 ⇒ pokud ji má jeden z rodičů.
(jedna z dcer má KS B+, oba rodiče mají AB…)

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krevn%C3%AD_sku­pina#D.C4.9Bdi­.C4.8Dnost

gecco – genetická mutace se na krev nevztahuje, to bysme byli všichni vlkodlaci.

Šidlo

áno, takmer vždy priamo…dieťa má často skupinu aj rh po jednom z rodičov, niekedy skupinu po jednom, rh po druhom

po starých rodičoch je to zriedkavé a po prastarých ešte zriedkavejšie