Avatar uživatele
odik

Dáváte stejné dýško (v %) při nízké i vysoké útratě?

Jako takový standard při spokojenosti se bere dýško 15 %.
Když jde člověk na polední menu za 120 Kč a je opravdu dobré jídlo i obsluha, tak asi pro nikoho není problém zaplatit 150 Kč = dýško 25 %.
Když jde ale člověk večer do hospody a útrata je třeba 800 Kč, tak i když je člověk celou dobu spokojený s obsluhou, tak dávat dýško 15 % = 120 Kč mi prostě přijde už hodně. Jak to máte vy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: odik

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, bolak, briketka10, marci1, UltraFan, gecco před 3028 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kura

Pokud vidím na jídelním lístku dole malinkatým písmem, že se očekává, že obsluze mám dát spropitné 10–15%, nechám si vrátit do koruny ! Tohle je jen a jen na mě, jestli dám někomu „dýško“, to mě nebude nikdo určovat a jestli má pingl málo peněz, tak ať tam nepracuje !

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Dávám +/- stejné % bez ohledu na útratu – abych namísto 120,– utratil 1200,–, i obsluha se více naběhá…
Ale dost důsledně se řídím vlastní spokojeností, nemám problém si v nabubřelém podniku nechat vrátit do koruny (a ještě to majiteli nebo provoznímu vysvětlit), stejně jako nemám v ´zaplivané´ knajpě nechat 50%…
😉
Obecně považuju za přiměřené při standardní obsluze (rychlá, slušná, ale nic ´navíc´) cca 10–12 %.
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

Dávám všude přibližně 5 Kč,– bez ohledu
na útratu, ale já ji nikdy moc velkou nemám,
tak moje dýško je až moc veliké 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

dávám podle spokojenosti a nakonec se to odvíjí i od placené sumy. v hospodě jsou to koruny, v příjemné restauraci do stovky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Mě se to nechce rozepisovat, tak jen ve zkratce: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=spropitn%C3%A9

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
UltraFan

Moje výška dýška se odvíjí od mé spokojenosti. Když mi například jídlo v restauraci chutná a je za lidovou cenu a obsluha je příjemná nemám problém nechat vyšší dýško. Nadruhou stranu, když najdu nějakou restauraci, kde si za půllitr piva účtují 60kč a obsluha je ještě nepříjemná, tak si nechám vrátit do koruny. V kadeřnictví nechávám většinou ± 30KČ.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

já jsem chudej, já nikdy žádný dýško nikomu nedávám, jen ve fajnový restauraci když číšník v rukavičkách nastaví ruku, tak mu plácnu jako že to bylo fajn..

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Avatar uživatele
chachar1922

Já dávám dýško, podle toho jak mám drobné a nebo jak to jde hezky zaokrouhlit. Ale vždy dávám min. 30 Kč a neprocentuju to. A taky se dýško odvíjí samozřejmě podle spokojenosti, ale nikdy podle toho jakou mám útratu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Když jsem spokojený tak dýško zaokrouhluju na buď na 5 Kč nebo na celé, ale nikdy nad 5Kč nejdu (pokud to vezmu z hlediska dělníka, tak mně podnikatel také nezaokrouhluje výplatu na celé stokoruny i když je se mnou spokojený, ještě se mi nestalo, že by mně řekl DNESKA JSEM BYL S VÁMI SPOKOJENÝ DÁVÁM VÁM O 50 Kč NAVÍC).
Nejsem – li spokojený, nechávám si vracet do koruny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Samozřejmě při menší útratě méně, při větší více. Záleží ovšem na obsluze,,jak rychle mě zaregistruje, jak se ke mě chová atp. Pokud není obsluha nic moc, tak žádné spropitné nedostane, ale to se mi tak často nestává. Celkově bývám spokojená. Pokud ovšem někdo chodí každý den do restaurace na „menu“, tak samozřejmě nebude každý den platit 15% (to by bylo za měsíc hodně peněz).:-( Pokud se jedná o nějakou rodinnou večeři či oslavu, tak je to samozřejmě o něčem jiném.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Zaokrouhluji pouze na 10 Kč. Máte někdo něco proti ? Konec konců nejsem tak bohatý abych chodil na pivo za 50 Kč.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Martinuss

Nedávám žádný dýška, od toho maj svuj plat. Nebo se někdy stalo někomu že by učetní ve fabrice dávala zaměstnancům místo 9800kč 10000kč a řekla to je dobrý? :D ani náhodou co…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

nikdy nedávám poáč rovněž žádné nedostávám, potom si pingli a kadeřníci moc zvykaj, houby dostanou
uvědomte si jedno: nezdaněný příjem je motorem inflace

Upravil/a: lexx

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… neni dýško šedá ekonomika,proti který by měli uvědomělí občané protestovat? … jen zaokrouhluju,(dyť mě stejně okradli dost) a když mě nas*rou,nedostanou nic a víckrát mě neuvidí…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Já dávám dýško podle spokojenosti. Minimálně však 5 procent. Dávám ho například v restauraci a u kadeřníka. Jinak co se týče té otázky, tak si myslím, že velké částky nevadí, když je dýško o něco nižší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

To byl zvyk při budování komunismu v kapitalismu se musí každý starat sám o sebe, jak pravil Venoušek zástupce neviditelné ruky trhu před dlouhými lety

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Michálek1245

To je právě nejlepšího na tom, že se dává v procentech. Když si dám kafe za stovku nebo tam nechám dvě stovky, tak to prostě bude vždycky srovnatelné. A měl jsem to rád, když k tomu tak přistupovali i lidi, když jsem dělal číšníka já. S takovými zákazníky moje peněženka kasírka od https://www.pe­nezenky-ahal.cz/penezenka-kasirka/ nikdy nezůstávala prázdná. Ale na druhou stranu chápu, že někdo prostě to dýško dát nemůže nebo nechce. Je to každého věc.

Avatar uživatele
odik

Jak může mít „Kura“ 5 palců, když odpovídá na úplně něco jiného, než se ptám … ostatně jako i další odpovědi zde … trochu mi tady chybí možnost vyházet off-topic odpovědi …

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no muj taky, ale já si myslim, že odpověděla,přečti ještě jednou svoji otázku, a pak kritizuj > citace: „…Jak to máte vy? “

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

A ještě, když tu tak mudrujete: Sám jste již několik otázek položil, tak jste si jistě ve formuláři pro vložení otázky všiml, že „otázka“ je to první (zde zobrazené tučně). Ten zbytek je pouze „doplňující informace“ = nějaké dovysvětlení myšlenky. Takže otázka je jasná = „Dáváte stejné dýško (v %) při nízké i vysoké útratě?“ A na tu ve zmiňované odpovědi není ani ta nejmenší reakce.

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

Jak můžete vytrhnou jednu větu z celé kontextu otázky, na kterou se ptám?
Aby jeho odpověď byla odpovědí na moji otázku, tak bych se musel ptát třeba: Když je na lístku napsáno: „Dejte dýško 15%“, dáte ho? Určitě chápeš, že taková otázka je hodně rozdílná od toho, na co jsem se ptal já.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… byla tady jedna otázka (nemohu ji najít), za co dáváte palce > když se s odpovědí ztotožňuji …

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

„s odpovědí ztotožňuji“
Tak jinak, pokud někdo u této otázky napíše nějaký názor o imigrantech a vy se s ním budete ztotožňovat, tak mu dáte taky palec? Dát palec odpovědi, se kterou se ztotožňujete je asi v pořádku. Ale ta odpověď má být odpovědí na položenou otázku a ne o něčem jiném.

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ale čemu se divim,ty s tim máš problém v každé otázce:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-pouzit-smaltovany-hrnec-v-troube
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-ma-prava-pronajimatel-u-najmu-na-dobu-neurcitou

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

No a? Snažím se, aby tady byla jen kvalitní data. Sám vidíš, že jsou zde i hodně staré otázky. A proto by měli být první ty odpovědi, které odpovídají na otázku, je to tak jednoduché …

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… tak příště napiš pořádně otázku,já to pochopil takto,proto s odpovědí souhlasim,bylo nás víc,tak asi chyba bude jinde…a ne se tady někoho snažit vychovávat…

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

Zvláštní „gecco“ a i další odpověděli přesně na co se ptám, tak chyba asi nebude na mojí straně!

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

mimochodem,by mě zajímalo,kde jsi přišel na ten standard dát u 120,– menu 30,– dýško > co já vim,tak se většinou platí stravenkama…

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Omlouvám se, nehodnotím jen kvalitu odpovědi vůči otázce, Kura má můj ´palec´ za, cituji: " Tohle je jen a jen na mě, jestli dám někomu „dýško“, to mě nebude nikdo určovat…"
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

To mě je jasné, za co palce dostal. A proti tomu vyjádření obecně nic nemám. Ale když nedejbože bude někoho zajímat to samé co mě a přijde sem za rok, tak mezi prvními uvidí jeho odpověď, která s otázkou nemá nic společného.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Odiku – ´jsme´ zábavním webem – a i když se mnozí snažíme chovat seriozně, pořád tu budou převládat otázky typu – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-clovek-musi-vazit-aby-byly-zretelne-klicni-kosti – a s tím nenaděláme ani jeden z nás vůbec nic…

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

Pokud byste se tak snažil chovat, tak nebudete bodovat takovou odpověď. Prostě se tak musíte začít chovat a doufat, že se přidají ostatní, ale ne se vymlouvat, že to nemá cenu, protože ostatní to tak nedělají, vždycky se takový někdo najde, ale rozhodně je v tom nemáte podporovat! A ne, tohle 100% není zábavní web.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Odik – je fajn, že můžeme mít nesouhlasný názor (viz poslední věta tvého příspěvku) a nemusíme se kvůli tomu ´vyzývat na souboj´…
😉

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

Cílem tohoto webu je vytvořit kvalitní data = správné odpovědi na různé otázky. Potenciál je tu úžasný, ale tímhle chováním to šíleně degradujete. Místo toho, aby web rostl a byl čím dál kvalitnější, takhle bude upadat do nesmyslného chatu, kam si nikdo pro kvalitní radu nepřijde a nakonec to tu celé upadne. Jsem tu už hodně dlouho, abych viděl, že se to skutečně děje. To chcete? Já ne.

Mimochodem, jak to, že na všech zahraničních webech podobného principu to lidé chápou? Jen tady to všechno upadá do „zábavního“ a „chatovacího“ čehosi …

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a proto se tu neustále mažou otázky? zbydou tady jen chatovací,protože ostatní se neustále mažou,neustálé napadání uživatelů navzájem,násobné profily > proti tomuhle bojuj,pak nikdo nebude odcházet … a ne místotoho nařizovat,komu mám dát bod a když to bude špatně,tak smazat …

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

PS: Taky tu jste už nějakou dobu, tak jste si jistě všiml, že spousta TOP uživatelů, kteří toho dost znali, už odešla …

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

chachar1922:
Takže když si dáte jen někde na rohu kafe za 50 Kč, tak dáte dýško 30 Kč a když si dáte několika chodové menu v luxusní restauraci za 950 Kč, tak dáte taky jen 30 Kč? Když to „neprocentujete“.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chachar1922

Do luxusních restaurací nechodím a nechodím ani na několika chodové menu. A když jdu do kavárny na jedno kafe a donesou mi ho pod nos, tak těch 30 Kč opravdu dám. A pokud někdy u stolu utratíme 950 Kč, tak to je vyjimečně při nějakém posezení u piva a to těch dýšek od jednoho stolu dostane víc. Jelikož chodím do smradlavých knajp u nás na „vesnici“ kde obsluha je příjemná podle toho jak se vyspí, tak 150 Kč navíc od jednoho stolu za jeden večer si myslím je dost, když připočtu ochotu jak prase a občas špinavé sklenky.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Chachar1922 – špinavé sklenky vracím i v zaplivané knajpě, bez zaplacení…!
To ještě někdo zkouší??

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chachar1922

Bohuzel moc si vybirat nemuzu. V nasem meste mame tri hospody. Prvni je zmiňovaná. A hadat se tam by bylo ne mou ostudou ale otcovu, jelikoz dela na mistnim urade a uz slysim ty lidi jak pomlouvaji, ze jeho dcera si moc vyskakuje a myslim si o sobe buhvi co, kdyz mam tatinka nekde nahore.
Druhou hospodu zavreli, protoze se tam varil pervitin :D a v te druhe se hrajou tuc tuc tuc a z toho mi sibe. A pak tam je jedna takova lepsi, a tam to je pro jinou sociální vrstvu, ne pro nas mlade rockery co jdou na pivo a zelenou. Takze jinde se chodit neda a chodi tam vseci… tudíž jim jsou asi spinave skleničky nekde. :(

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Chachar1922 – paráda, kdyby ti náhodou nevyšla ani jedna výška, otevři si u vás knajpu – pochopení, co host nechce, je základem k jeho spokojenoti…
😉
A dej mi pak vědět, stavím se na jedno, dvě (slovy 12)… A nebudu sám…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

¨gecco, můžu se přifařit?

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Barbakane – zajisté…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chachar1922

:))) …Dobrá, dobrá a těch „12“ beru za slovo :D

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Chachar1922 – těch 12 nekecá…
😉
Akorát, možná, by nebylo od věci nachytat pár betlí pro pijce…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

pro gecco
Špinavé sklenice ne, ale když jsem několikrát vrátil pivo, že nemá míru, tak mně ho nechali dokapat a ne aby ho dotočili (seděl jsem na místě odkud bylo vidět na výčep).Takže takováto piva vracím a z hospody odcházím. A představ si, že to bylo dvakrát i v Praze, kam mně pozval syn na pivo.

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chachar1922

Tak my máme zase natočeno správně, za to ale v upackané sklenici :D

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Lahny – tohle ti věřím, někteří neumětelové se pořád cítí býti mistry…
Za tuhle ´dobrotu´ jsem nechal několika pinglům ´vyžrat´ mínění hosta ústy jejich šéfa – a to i ve ´slušných´res­tauracích. Jeden ´letěl´ dokonce 2× – když z té slušné spadl do zaplivané – a odtamtud pak na dlažbu…
___
A protože takoví hajzlíci ještě stále neumí a stále machrují, klidně si na ně postěžuju i příště – už třeba jen proto, že pořád umím natočit a naservírovat pivo tak, aby hostu chutnalo…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

já myslím že když zaplatíš někde 950Kč za jídlo, tak už si dýško vzali..

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Budeš se divit, za několikahodinové ´lukulské hody´ při přátelském pokecu a za slušné konzumaci alkoholu lze na osobu a bez problému nechat násobně více i v nikoli luxusní restauraci…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

budu na to pamatovat že se to takhle dělá, a příště jak to přesáhne 1000Kč, dám číšníkovi dvoukorunu, a až se otočí zády, požádám ho o korunu nazpět..

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

😉
Buď té kozí dobroty a dej mi vědět – kdy a kde, to chci vidět.. Neboj, neudělám ti ostudu, sednu si k vedlejšímu stolu…
😉

před 3028 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek