Karelcz

Dávají med pouze včely?

Čmeláci, vosy a sršně nedávají med?

K čemu je poté třeba ten čmelák, když opylování zvládnou včely a ještě dávají med?

Nejlepší odpověď
arachis

čmeláci jsou samostaný rod,neoplodňuji včely,i když to autor asi myslel v legraci,včely oplodňují včelí samci a říká se jim trubci. Čmeláci jsou na světe asi proto,že mají delší sosáček a opylují ty květiny ,kam včely nedosáhnou.mi­mochodem to ,že včely při sběru pylu a nekratu také květiny opylují je takový bonus :D

Další odpovědi
lexx

Súdruh kapitán ! žiadné osy tuna něpovolím ! sú to mrchy ktore bodajú a možou aj ohroziť bojovú akciu. Možetě odísť. (mjr.Haluška alias Terazky)

štamgast

Ne, nedávají. K čemu? Zeptej se matky přírody. :)

Zbynas

Včely „dávají“ med, čmeláci jsou od toho, aby včely odplodňovali a měli tak „mláďata“, dále čmeláci pomáhají zahřívat včelí plod.

Sršně a vosy jsou užiteční pro opylování různých květin, vosy opilují jiné květy, než sršni. Každý z těchto tvorů má význam.

Téměř každý tvor na této planetě má význam, a to i bakterie. Jsou i živočichové bezvýznamní, např. štěnice a podobná chamrať, kteří neprospíjací ani fauně, ani floře.

cochee

Čmeláci by teoreticky med dávat mohli, ale med získáváme od včel proto, že jedno včelstvo obsahuje několik tisíc dělnic (ty ten med produkují), čmeláčí hnízdo obsahuje jen několik kusů dělnic. Medu by byla jen kapka.

Od sršní a vos zcela jistě med nezískáš, je to dravý hmyz, nepase se na květech. Podobnost se včelou a čmelákem je jen okrajová (společenský hmyz). Od mravenců bys taky med neočekával, že?