mojitek

Darwinova teorie přirozeného výběru???

Myslíte si,že " Darwinova teorie přirozeného výběru " je ta -správná teorie- ? Jestli ne,tak aspoň stručně napište proč si to myslíte .
Doplňuji:
…a evoluční teorie?

Nejlepší odpověď
Ella

Je to rozumná a dokázaná teorie…
Přežije nejsilnější jedinec… na tom není v dnešní době už vůbec nic teoretického

Další odpovědi
fcoop

Ona to není nějaká teorie,bude stačit,když se budeš dívat kolem sebe.

kapka

Náhodou znám poměrně dobře i protiargumenty věřících /i z přednášek, dvd, knih/, některé jsou docela zajímavé a argumentují jimi i vědci, kteří znají dobře svůj obor, nejsou to tedy jen nějaká laická tlachání.
Bohužel mi ani ty protiargumenty věřících v některých chvílích nedávají smysl a naopak vidím důkazy pro evoluční teorii, takže popravdě nevím, jak to je a oficielně věřím spíš na evoluci. Nebo spíš, že je to všechno ještě nějak jinak. Což ale věřící nepřipouštějí, oni mají neměnné jasno a to mi taky trochu vadí. A když jsem přednášejícího zaskočila otázkou, uchýlil se ke konstatování, že prostě věří, na otázku odpovědět neuměl.
Ale jak říkám nad některými argumenty proti evoluční teorii je docela zajímavé se zamyslet. Nenapsala jsem nic konkrétního, vím, snad se k tomu ještě dostanu v diskusi, za chvíli.

SeptikB

Lze dokázat, že se druhy vyvíjejí a přizpůsobují, ale se vznikem dokonalejších forem pomocí genetické mutace už je to horší. Dolů dávám odkaz na rozsáhlou kritiku (slovensky), která by se dala shrnout přibližně takto:
Máme stádo zrzavých lišek. Vlivem genetické mutace se narodí zelená liška (lepší lesní zbarvení) se 6 nohama (rychlejší). Darwin předpokládá, že tento jedinec se bude dále křížit a vyvíjet. Ve skutečnosti bude vyvržen ze smečky právě kvůli své odlišnosti, tudíž nemůže dále šířit své DNA.

Nicméně odpověď na otázku „Je evoluční teorie ta správná?“ je „Není, ale nic lepšího zatím nemáme.“ Ať si kdo chce co chce popírá, takhle to ve vědě prostě funguje…

Jen pro odlehčení: Jára Cimrman vyvrátil evoluční teorii pomocí pštrosa. Přirozený výběr druhů by nikdy nemohl přežít živočich, který před hrozícím nebezpečím strká hlavu do písku 🙂

Zdroj: http://boriska­cani.blog.cz/hle­dani?page=1&qu­ery=Darwinova+e­volu%C4%8Dn%C3­%A1+te%C3%B3ri­a&submit=Hledat&se­arch=ublog

arygnoc

No, pořád to zní líp jako:

Na počátku byl Bůh.

lexx

Teorie přirozeného výběru (vztaženo na lidské měřítko) je kultivovanější název pro zákon džungle kde silnější a schopnější požírá slabšího. Příklad ? Konkurence, trh, ekonomika, finance.
Evoluce je nepotvrzená hypotéza, spíš ideologie než vědecký názor.

mojitek

myslím že se pleteš.Je to pouhá teorie..právě proto že se dívám kolem sebe..

fcoop

Co jsi tedy vypozoroval? Máš novou,převratnou teorii?

Je jasné,že Darwin,který toho mohl znát jen tolik,kolik mu dovolovala úroveň znalostí té doby,nemohl ani tušit o kolik je problematika složitější.

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/kaleidoskop/te­ma-mesice-darwin-mel-pravdu-ale-neco-jeho-teorie-nedokaze-vysvetlit

kapka

Tak jsem zpět. Některé konkrétní argumenty, na které si vzpomenu: Jeden z bodů Darwinovi teorie se zakládá na tom, že všechny organizmy a jejich součásti jsou zjednodušitelné, tedy že se všechny mohly vyvinout z jednodušší formy na složitější. Údajným důkazem dnešních věřících vědců je jakýsi bičíkovec, u kterého nedokáží vysvětlit, jak se mohl vyvinout z jednodušší formy. Až důkladné zkoumání moderními přístroji ukázalo, jak důmyslně je tento bičíkovec „zkonstruován“, ve velké rychlosti vykonává současně dva pohyby, /jeden z nich je rotace kolem vlastní osy/, ten tvoreček vypadá, jakoby ho někdo vyrobil. Údajně by při sebemenším zjednodušení tohoto mechanismu, přestal tento mechanismus úplně fungovat.
Darwin údajně řekl, že pokud někdo objeví nezjednodušitelný organismus, pak svou teorii odvolá. Je tohle tedy ta mezera v jeho teoriích?
Pak je tu ale fakt, že se organismy nepochybně vyvíjejí. Už za Darwinova života se prý stalo, že někde v nějakém městě žily světlé můry /mimikry/ a vlivem nějakého znečištění ovzduší, kdy životní prostředí můr „ztmavlo“, ztmavly za pouhých pár generací i tyto můry. Darwin se o tomto potvrzení jeho teorie ale údajně ani nestihl dozvědět, tak se píše v knize „O původu druhů“, jak si to tedy zhruba vybavuji.
Nedávno jsem četla na netu, že u lidí na Ostravsku zjistili aktivnější gen pro odbourávání smogu. Zajímavé. V tomto směru, tedy přizpůsobení životním podmínkám, přičemž se mění organizmy živočichů nebo rostlin, si myslím, že to Darwin trefil.
Oni toto ti věřící, co já s nimi diskutuji, vlastně ani úplně nepopírají. S poměrně razantním vývojem organizmů /na příkladu třeba vývoje koně/, nějaký zásadní problém snad ani nemají, nepopírají to. Možná ani pod tíhou důkazů nemohou. Určitě by byli radši, kdyby se prokázalo, že organizmy jsou úplně neměnné a jsou přesně tak, jak byly stvořeny. Popírají ale postupný vývoj třeba z plaza na savce. Prý je málo důkazů, málo kosterních nálezů, spousta mezičlánků chybí.
Snad jsem napsala tak nějak to nejdůležitější. Těch argumentů věřících proti Darwinovi je samozřejmě víc, počínaje nedávno objevenou DNA. Věřící mají tento zápis informace jako jasný důkaz stvoření. Nějaká vyšší inteligence to musela „poskládat“ a „zapsat“. Příměr – přijdu ke kameni, kde je srozumitelným písmem nějaký nápis. První co mně napadne je, že to tam někdo napsal. Nenapadne mě, že se to tam napsalo samo náhodným působením větru a deště. S genetickou informací je to prý podobné, je to inteligentní zápis, kupodivu nás nenapadne, že to někdo inteligentní zapsal, ale napadne nás, že je to dílo náhody. Kde je pravda? Já nevím.
A popravdě je pro mě asi důležitější, že jsem mezi první odpovědí a touto v diskusi uválela těsto a upekla pizzu a děti šly spát spokojený. Jestli má pravdu Darwin, Bible nebo někdo úplně jiný, to není pro obyčejný život asi až tak podstatné, aspoň já to tak vidím.

mojitek

Ale tady nejde o to jaká byla úroveň znalostí v té době.Vždyť podle této teorie (nebo spíš ideologie) se i dnes učí na školách.A máš pravdu,problematika je o moc složitější.

fcoop

Poslední odstavec z příspěvku kapky – naprostý souhlas.
Mám takový pocit,že jsi sympatizant kreacionizmu, ale myslím, že ono je v podstatě naprosto jedno,o čem jsme v těchto souvislostech přesvědčeni.

kapka

Jak na kterých školách. Dcera, ač nevěřící dítě z nevěřící rodiny, chodila dva roky na křesťanku. Po první hodině biologie přišla domů s tím, že paní učitelka uvedla hodinu tak, že se BOHUŽEL podle osnov musejí seznámit i s evoluční teorií, ale pravda to určitě není, svět byl stvořen.
Ale jasně, osnovy jsou dané, dokonce i pro tu křesťanku, která podle nich ale zrovna moc nejede, tedy jedem ale s odporem a z donucení. Osnovy se ale v tomto směru asi honem měnit nebudou. A jestli třeba za dalších dvěstě let ano, to už mě trápit nebude.

kapka

oprava: jede
omlouvám se za překlepy, vepředu se to dá aspoň opravit, tady bohužel ne.