Nicollkacz

Darování RD se zástavou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je možné aby mi rodiče darovali RD se zástavou hypoteční banky wuestenrot, svůj závazek (hypotéku) by si ponechali a platili dál. Jde nám o přepsání vlastníka RD. Zástava by bance zůstala, i hypotéka by zůstala jak je a dál se řádně splácela. Jde o to, že má „matka“ problémy se splátkama, a rodiče především „otec“ chce předejít , případné exekuci, dražbě a pod. Já jako dcera bohužel hypotéku na odkoupení nedosáhnu. Prosím o radu je možné dům nějakým způsobem ochránit. Děkuji Martina

Nejlepší odpověď
anonym

Důležitý pro převod vlastníka nemovitosti (darování) je souhlas banky, jakožto ´majitele´ zástavního práva – pokud zástava bude nezměněna, neměl by s tím být problém. Pokud ale bude „matka“ hypo nesplácet, dům bude i nadále fungovat jako zástava a banka jej bude moci prodat. Jiní věřitelé by pak – případně, mohli takový převod soudně napadnout jako účelový (´odklonění´ majetku dlužníka).

Další odpovědi
anonym

Zástava je právní úkon, ktrerým si banka ochraňuje své investice. Do doplacení dluhu na hypotéce nesmí katastr nemovitostí bez souhlasu věřitele provést žádný právní úkon, který by ohrozil návratnost investice věřiteli.
Hypotéku si vzali na dům rodiče a je jejich povinností zapůjčenou částku bance vrátit včetně příslušenství . Je na rodičích, aby se zavčas domluvili a případné problémy se splátkami včas řešili.