kavon

DAR nemoviitost

moje žena dostala dům,od rodičů ale otec je už mrtev a a matka bydlí v domě máme problem. v darovací smlouvě je napsáno :bezůplatné používání bytu. nic víc. Máme patrovej dům ona mě už párkrát napadla ne jen slovně,bodla i nůž,vše sem necghal jen tak kvuli moji. ta pani pořád vyhrožuje že to mojí sebere je to možne? Ja myslím že to nejde jen tak. dík za odpoved. HLavně Standovi. STANDO JSI HLAVA

Odpovědi
standa

1. tchýně by TEORETICKY mohla uplatňovat vrácení daru, a to buď podle podmínek uvedených ve smlouvě (zde nejspíš žádné nejsou) a nebo podle Občanského zákoníku (§ 630 – viz níže)
Je tedy ke zvážení ZDA a jakým způsobem jsou porušovány ´dobré mravy´ z vaší strany… odhaduji, že to bude spíše naopak 🙂

§ 630
Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

2. bezúplatné používání bytu

  • pokud není ve smlouvě sjednáno nic jiného, má se za to, že pod pojmem „používání“ je myšlen JEN nájemní vztah, který je bezplatný, ale OSTATNÍ SLUŽBY, které se k užívání bytu vztahují (např. dodávky energií, různé poplatky za odvoz odpadu, za TV a rozhlas, za telefon, internet…, za případný úklid společných prostor, chodníků atd. atd. musí jít na vrub nájemce, tedy tchýně
  • je k úvaze ZDA a jakým způsobem této skutečnosti využít pro sjednání podmínek dalšího soužití

3. pokud na vás tchýně použila nůž (ať již to můžete nebo nemůžete prokázat), tak silně doporučuji následující:

  • připravte si dopis „Oznámení o podezření ze spáchání trestního činu § 141 Zabití“
  • tento dopis v takto ´návrhové podobě´ předložte tchýni s tím, že jej hodláte v nejbližší době podat na Policii ČR
  • zároveň tchyni předložte návrh nájemní smlouvy, který bude ´chytře´ obsahovat všechna kontroverzní ustanovení…, jinými slovy, aby „dala pokoj“
  • vím, že je to obtížné, ale pokud se budete ´ohlížet´ na skutečnost, že se jedná o matku vaší manželky, tak ničeho zásadního nedosáhnete, MUSÍTE manželku přesvědčit, že výše navrhovaný postup je nutný
  • pokud to vezmu z pohledu vaší manželky, tak nejčernější scénář pro tchyni je ten, že Policie ji vyslechne a případ odloží pro nedostatek důkazů, ALE veřte, že pak už přestane ´votravovat´ 🙂