FOG

Dar danajsky.

Podle ceho nebo jak vzniklo toto uslovi?

Nejlepší odpověď
annas

Bubca je jako vždy stručný. Proto trochu víc.
Podle slovníku danajský dar = zrádný, zhoubný, nevýhodný, zkázonosný dar.
Kolem r. 1200 p. n. l. se podle Homérovy Iliady odehrála trojská válka. Jejím dějištěm se stalo město Trója.
Podle Homéra obléhali Řekové Tróju neúspěšně již devět let, teprve v desátém roce ji dobyli lstí. Řekové uloupili Trójanům dřevěnou sošku, kterou prý vyřezala bohyně Pallas Athéna a jejíž magická síla byla považována za záruku trvání města.
K usmíření bohyně a jako dar za uloupenou sošku zanechali Řekové (= Danaové) Trójanům v táboře dutého dřevěného koně. Do jeho břicha se ukrylo třicet bojovníků a ostatní odpluli. Zrádce Sinón přesvědčil Trójany, že město bude nedobytné, pokud bude kůň v jeho hradbách. Trójané i přes varování trójského kněze neposlechli, zbořili hradby a koně vtáhli do města. Tím přivodili konečný pád Tróje, neboť v noci z břicha koně vystoupili ukrytí bojovníci a vpustili do města i ostatní Řeky, kteří odpluli jen naoko. Trója zůstala rozbořená, Trójané byli pobiti, jejich ženy a děti ovlečené do zajetí. Zkázu přežilo jen několik obyvatel.
Tedy přeneseně předmět, myšlenka apod., která zevnitř naruší obranu protivníka.
Podle knihy Proč se říká od PhDr. S. Kovářové

Další odpovědi
anonym

Danaiové-staří Řekové.Je tím míněn Trojský kůň.

anonym

Slovo:danajský dar

Význam:zrádný, zhoubný, nevýhodný, zkázonosný dar