Stingo

daňové přiznání

když manžel pracoval ve firmě a v půlce ledna dal výpověď (ta firma je dost pofidérní), musí si udělat daň. přiznání sám nebo to má za povinnost ta firma? A co když to ta firma neudělá?
Doplňuji:
Tam byl právě problém, že ho včas neregistrovali ani na sociálce (po třech měsících to udělali po velkém humbuku) a na zdravotní samozřejmě taky ne, kde jsme to ale hlásili a podali důkaz o tom, že v té firmě pracoval) Doteď nevím, jestli to zpětně za něj uhradili. A jestli odváděli daň z příjmu na FÚ, to bůh suď.

Nejlepší odpověď
anonym

Za zaměstnance je povinna provést vyúčtováníi daně ze ZČ zaměstnavatel.
Osobně bych se hodně divila, kdyby bylo vše v pořádku uhrazeno. Bylo by dobré, kdyby manžel vzal své výplatní pásky a vyřešil si vše potřebné jak na SSZ, tak na ZP. Neváhala bych ani zajít na FÚ a ověřit si, co je skutečně zaplaceno.
Během nástupu syna do práce jsem řešila podobné problémy se dvěma jeho zaměstnavateli. Tyhle špinavé čachry u podnikatelů začínají nezdravě bujet. Ať manžel na nic nečeká.

Další odpovědi
mosoj

Pokud pracoval jako zaměstnanec a dostával mzdu nic nepodává. Otázka je, jestli za něj firma platila zdravotní pojištění. Raději bych provedl dotaz na pojišťovnu.

Doplňuji:
Až bude odcházet ať nezapomene na zápočtový list. Bez toho bych neodešel.

Funna

pokud se bavíš o daň za rok 2013, tak pokud chce, aby za něj podali daňové přiznání, musí o to do 15.2.2014 firmu požádat (podepsat „růžový“ papír Prohlášení poplatníka DPFO ze závislé činnosti) a dodat ji do tohoto datumu všechny potvrzení o odečitatelných položkách pokud uplatňuje slev na dani (důchodové pojištění, dárcovství krve atd…)..pak by to měli udělat za něj…pokud ovšem píšeš, že jsou nesolidní, tak ať si u zaměstnavatele vyžádá Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2013 a raději si ho podá sám…a mimo jiné…pokud teď nastoupil do nového zaměstnání (a vydrží tam až do konce roku 2014), stejně bude muset podat daňové prřiznání za rok 2014 sám, na základě ročních vyúčtování od obou zaměstnavatelů…

ivzez

Doručí-li manžel zaměstnavateli do 15. února 2014 včetně
písemnou žádost o roční zúčtování daně, bude zaměstnavatel
povinen zúčtování provést.

V tomto případě bych si ale radši od zaměstnavatele
vyžádala potvrzení o příjmech a odvedených zálohách
a podala si daňové přiznání sama (tomuto zaměstnavateli
bych nevěřila).

Ať manžel dobře uchová výplatní pásky,
lze z nich vyčíst, zda a v jaké výši mu zaměstnavatel
strhával zdravotní a sociální pojištění.

A cca 3 měsíce po skončení zaměstnání doporučuji
osobně navštívit zdravotní pojišťovnu a OSSZ
a zkontrolovat, zda jim zaměstnavatel doložil
a odvedl vše, co doložit a odvést měl (ke kontrole
vzít i pracovní smlouvu, kopii potvrzení o zaměstnání
a všechny výplatní pásky).

Zjistí-li se při kontrole „renonc“, postarají se obě instituce
o nápravu u zaměstnavatele samy. (I v tomto případě bych
doporučila další kontrolu třeba po půl roce.)