jajsa

Daně z Aukra

Před 5 lety jsem půjčil známému peníze na otevření obchodu.Dostal se do problémů,neměl mi z čeho peníze vrátit, tak mi dal za ně zboží, které mu zůstalo. Leželo mi to v garáži,loni jsem část prodal na Aukru.Teď jsem zjistil, že FÚ bude chtít doložit, že to jsou věci osvobozené od daně, jinak musím zaplatit. Nejsem živnostník. Nemám žádné doklady.Jedná se o domácí potřeby,nádobí aj.Jak na to?
Doplňuji:
Byly to různé věci nejen toto i to, co doma leželo bez využití. Ale dostal jsem se na součet přes 50 tis.Všechno to byl můj majetek, tak nevím zda musím danit.Věci jsem dostal,jako vyrovnání půjčky, tak jsou také můj majetek ne?

Odpovědi
kazisvět

Pokud není na první pohled vidět, že prodané zboží bylo určeno k obchodování, problém nemáte. Není nic nezákonného na tom, že koupíte novou věc, tu nepoužijete a prodáte na Aukru. Nejste povinen si ponechávat doklady o nákupu. Horši by to bylo, pokud jste prodal např. 20 mixérů, to už by se těžko obhajovalo.
Pokud byly vaše takto získané příjmy z prodeje menší než 6000 Kč za rok, tak také žádný potenciální problém nemáte.

GangstaHelper

Řekněte jim, to co nám – pravdu. Pokud jsou takto získané předměty při prodeji osvobozeny od daně, což nevím jistě, tak vás nechají sepsat čestné prohlášení. Toť vše.

nicasca

…ten co ti dal ty věci si to pravděpodobně odepsal z daní,nebo uvedl jako prodej ve svým přiznání, v každým případě neotálej,měl jsem podobný problém a napočítali mi 100% penále,