marijakes

Platí kupující a prodávají daň z prodeje nemovitosti, pokud jde o kupujícího v přímé linii, tedy potenciálního dědice?

Dobrý den, slyšela jsem, že třeba na Slovensku neplatí kupující ani prodávající daň z prodeje nemovitosti, pokud se jedná o kupujícího v přímé linii, tedy potencionálního přímého dědice (syna, dcery). Platí něco podobného i v ČR? Děkuji

Takže už tedy neplatí toto?
Pokud se jedná o prodej nemovitosti získané dědictvím a zůstavitel byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), započítává se do pětileté lhůty i doba, po kterou zůstavitel nemovitosti vlastnil.

Nejlepší odpověď
Anemone

V ČR platí, že zděděnou nemovitost musíte vlastnit nejméně 5 let, nebo v ní dva roky trvale bydlet. Po uplynutí této doby už daň z příjmů z prodeje platit nebudete. Prodáte-li ji dříve, musíte daň zaplatit.
Váš syn zaplatí daň z nabytí nemovitosti, tj. 4% z kupní ceny v každém případě.
Můžete mu ale nemovitost darovat.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jestli je to prodej, tak je to prodej, bez ohledu na to, zda to kupuje dědic >>> úlevy platí při dědění a darování …

ivzez

U nás neplatí „daň z prodeje nemovitosti“ nikdo.
Taková daň pokud vím neexistuje.

Vím o dani z nabytí nemovistosti, o dani z příjmu, …
Ale na ty se neptáte.

Ani u jedné se nesleduje „přímá linie“ a už vůbec netuším, jak
sledovat „potenciálního dědice“, který může být vyděděn…

Smlouvyzdarm

Když dovolíte dámy, doplnil bych to co už bylo řečeno ..... můžete to třeba taky darovat ..... a zde bych doplnil – a pak se nebude platit žádná daň. A ještě jedno malé doplnění, a to sice, že darovat se může jak nemovitost, tak cokoliv jiného. Jen v případě, že by to bylo za více než pět milionů je to nutno oznámit finančnímu úřadu.
Toť vše
Jarda

marijakes

V otázce jsem se nepřesně vyjádřila. Šlo mi o daň z příjmů získaných prodejem děděné nemovitosti. A tam zřejmě pětiletou podmínku užívání splňuje už samotný zůstavitel.
Pokud se jedná o prodej nemovitosti získané dědictvím a zůstavitel byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), započítává se do pětileté lhůty i doba, po kterou zůstavitel nemovitosti vlastnil.

marijakes

Na odpověď Anemone: Takže už neplatí následující výklad?
Pokud se jedná o prodej nemovitosti získané dědictvím a zůstavitel byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), započítává se do pětileté lhůty i doba, po kterou zůstavitel nemovitosti vlastnil.

Anemone

Ale ano, pokud Vy jste přímou dědičkou a zůstavitel nemovitost vlastnil déle než 5 let, platit daň z prodeje nebudete. Ale toto se netýká vašeho budoucího dědice, toho se to bude týkat až po Vašem úmrtí. Váš budoucí dědic, kterému chcete nemovitost prodat, bude platit daň z nabytí.

marijakes

Děkuji