Avatar uživatele
Zlatý

Daň z příjmu???

Prodala jsem chatu, vlastnila jsem ji 2 roky, nebyla k trvalému bydlení, takže se dani z příjmu nevyhnu.
Zajímá mě, z čeho se ta daň vypočte. Na netu jsem se dočetla, že od prodejní ceny odečtu pořizovací cenu a náklady na prodej a rekonstrukci, a z rozdílu platím daň. Na finančáku mi řekli něco úplně jiného, prý od prodejní ceny odečtu odhadní cenu a z rozdílu zaplatím daň. Máte s tím někdo zkušenost? Jak to teda je?

Doplňuji:
Deli daň z převodu nemovitosti chápu, tu mi odvede notář, Očko děkuji.
Já se jen neumím dopočítat té daně z příjmu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vycházej z daně z převodu nemovitosti, ne daň z příjmu.
Viz tohle:
http://www.penize.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

U daně z příjmu je v každém případě danění jasné:
Od příjmů odečtete náklady a rozdíl zdaníte. U nemovitostí je to tak, že musíte nechat objekt ocenit znalcem. Znalecký posudek k současnému stavu ale bude zahrnovat veškeré opravy, které jste na nemovitosti provedli. Neuplatníte tedy již žádný další náklad. Jediné, co uplatnit můžete, je cena za vyhotovení znaleckého posudku. Jako příjem se vezme buď cena dle znaleckého posudku, nebo cena kupní - vždy podle toho, která z cen je vyšší.
Doplňuji:
Takže to zopakuji:
Necháš si vyhotovit znalecký posudek na současnou cenu nemovitosti.
Nemovitost prodáš a jako příjem vezmeš tu cenu, která je vyšší - buď kupní cenu dle smlouvy, nebo cenu dle znaleckého posudku.
Příjem z prodeje nemovitosti řeší zákon o dani z příjmu 586/1992 Sb, §10/1b.
Jako výdaj uplatníš podle §10/5 cenu, za kterou jsi nemovitost před dvěma lety koupila (nutno doložit kupní smlouvou) a dle §24/ch můžeš odečíst i daň z převodu nemovitosti. Žádné další náklady se neodečítají.
Příklad: nemovitost jsi koupila před dvěma lety za 500000,- . Teď ji prodáváš za 600000,-. Prodáváš ji osobě ne příbuzné, čili daň z převodu činí 4%, t.j. 24000,- Kč. Rozdíl mezi cenami nemovitosti při prodeji a koupí před dvěma lety je 100000,- Kč, odečteš daň z převodu nemovitosti 24000,- Kč a ke zdanění Ti zůstává 76000,- Kč. Daň činí 15%, což je v tomto případě 11400,-Kč.
Pokud by ses dostala do situace, že nemovitost budeš prodávat za cenu nižší, než za kolik jsi ji koupila, tak ještě napiš. Daň by potom byla nulová.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 208
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.