Avatar uživatele
zzzzz

Daň z příjmu???

Prodala jsem chatu, vlastnila jsem ji 2 roky, nebyla k trvalému bydlení, takže se dani z příjmu nevyhnu.
Zajímá mě, z čeho se ta daň vypočte. Na netu jsem se dočetla, že od prodejní ceny odečtu pořizovací cenu a náklady na prodej a rekonstrukci, a z rozdílu platím daň. Na finančáku mi řekli něco úplně jiného, prý od prodejní ceny odečtu odhadní cenu a z rozdílu zaplatím daň. Máte s tím někdo zkušenost? Jak to teda je?

Doplňuji:
Deli daň z převodu nemovitosti chápu, tu mi odvede notář, Očko děkuji.
Já se jen neumím dopočítat té daně z příjmu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: zzzzz

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Hlada, marci1, phirana před 3992 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Deli

Vycházej z daně z převodu nemovitosti, ne daň z příjmu.
Viz tohle:
http://www.pe­nize.cz/dan-z-prevodu-nemovitosti/250196-dan-z-prevodu-nemovitosti-2013-prehled-a-kalkulacka-a-prulomove-novinky-pro-rok-2014

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

U daně z příjmu je v každém případě danění jasné:
Od příjmů odečtete náklady a rozdíl zdaníte. U nemovitostí je to tak, že musíte nechat objekt ocenit znalcem. Znalecký posudek k současnému stavu ale bude zahrnovat veškeré opravy, které jste na nemovitosti provedli. Neuplatníte tedy již žádný další náklad. Jediné, co uplatnit můžete, je cena za vyhotovení znaleckého posudku. Jako příjem se vezme buď cena dle znaleckého posudku, nebo cena kupní – vždy podle toho, která z cen je vyšší.
Doplňuji:
Takže to zopakuji:
Necháš si vyhotovit znalecký posudek na současnou cenu nemovitosti.
Nemovitost prodáš a jako příjem vezmeš tu cenu, která je vyšší – buď kupní cenu dle smlouvy, nebo cenu dle znaleckého posudku.
Příjem z prodeje nemovitosti řeší zákon o dani z příjmu 586/1992 Sb, §10/1b.
Jako výdaj uplatníš podle §10/5 cenu, za kterou jsi nemovitost před dvěma lety koupila (nutno doložit kupní smlouvou) a dle §24/ch můžeš odečíst i daň z převodu nemovitosti. Žádné další náklady se neodečítají.
Příklad: nemovitost jsi koupila před dvěma lety za 500000,– . Teď ji prodáváš za 600000,–. Prodáváš ji osobě ne příbuzné, čili daň z převodu činí 4%, t.j. 24000,– Kč. Rozdíl mezi cenami nemovitosti při prodeji a koupí před dvěma lety je 100000,– Kč, odečteš daň z převodu nemovitosti 24000,– Kč a ke zdanění Ti zůstává 76000,– Kč. Daň činí 15%, což je v tomto případě 11400,–Kč.
Pokud by ses dostala do situace, že nemovitost budeš prodávat za cenu nižší, než za kolik jsi ji koupila, tak ještě napiš. Daň by potom byla nulová.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek