Daň z přidané hodnoty

Zajímalo by mně,co vlastně přesně DPH je,kde najdu přesnou definici a proč se vlastně platí.A je tak velká i v sousedních státech?A platila se i před rokem 1989?

Nejlepší odpověď
fablen

odpovím jen část otázky: podnikatel jako plátce DPH musí daň, kterou od svých zákazníků vybral odvést finančnímu úřadu, ale na základě přijatých faktur nebo jiných dokladů si může naopak daň, kterou při nákupu zboží nebo služeb zaplatil, uplatnit.

Další odpovědi
dědapetr

Daň z přidané hodnoty

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da%C5%88_­z_p%C5%99idan%C3%A9_hod­noty

Jambalaya

Dotaz by měl spíše znít „co je přidaná hodnota“? V zásadě je to hodnota vyšeho zisku, který dosáhnete. Akorát, že tuto daň neplatí ten, kdo ji vytvoří, ale ten, kdo jí spotřebovává, tedy koncový zákazník.
Příklad:

  • jako podnikatel plátce DPH koupíte něco za Kč 100 + DPH
  • tuto věc prodáte dále za Kč 150 + DPH.
  • přidaná hodnota je tedy Kč 50 bez DPH
  • tím pádem zaplatíte státu příslušné procento z této přidané hodnoty resp. vašeho vytvořeného zisku tj. z Kč 50

Být neplátce DPH je pro koncového spotřebitele levnější, ale stát dostává méně peněz. Proto je tato daň od 1 mil povinná a je největším přínosem do státní pokladny.

Před rokem 89 se žádná DPH neplatila, byl socialismus a nebyla potřeba. Po roce 89 krátce fungovala velice podobná daň z obratu.

Všechny státy EU mají stejný princip DPH a všechny státy, kde funguje trh DPH mají např. USA. Je však v kompetenci státu určit její výši, osvobodit některé komodity apod.