Avatar uživatele
Registrovaný

Daň z převodu nemovitostí, dá se nějak snížit?

Chtěl bych vědět, jestli je možné snížit daň z převodu nemovitostí nějakou odpočitatelnou položkou. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

Pro snížení daní prostřednictvím odečitatelných položek si nezapomeňte včas zajistit všechna potřebná potvrzení. Jinak si nebudete moci za tyto položky z daní odečíst nic.

Pravděpodobně nejvíce si daň můžete snížit o zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření. Celkem si můžete jako domácnost ze základu daně odečíst nejvíce 300 tisíc korun v jednom roce. Na dani tak ušetříte až desítky tisíc korun. Ověřte si proto, že vám vaše hypoteční banka či stavební spořitelna potvrzení o zaplacených úrocích za loňský rok zaslala. Většinou byste potvrzení od nich měli obdržet nejpozději do poloviny února.

Pokud jste potvrzení o zaplacených úrocích od banky či stavební spořitelny ještě neobdrželi, požádejte si o něj na pobočce banky nebo se obraťte přímo na finančního poradce, u kterého jste si sjednali stavební spoření. Banky či stavební spořitelny můžete také kontaktovat přes jejich klientské telefonní linky (call centra). S urgencí potvrzení ovšem neotálejte, protože ne všude jej dokážou vyhotovit na počkání. (Více si přečtete v článku: Potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky vás vyjde i na stovku )

Pro podnikatele, kteří si chtějí také daň snížit o úroky z úvěru, ovšem platí, že tento úvěr se nesmí vztahovat na nemovitost, kterou mají v obchodním majetku.

S pozdravem Roman

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Hahahahaha, to je fakt bomba, co se tu člověk nedoví :-)))))))

U daně z převodu nemovitosti můžete pouze zvolit nejvýhodnější formu převodu. Někdy je výhodnější prodej, jindy zase třeba dar. Daň z převodu nemovitosti nelze snížit.


Avatar uživatele
Zlatý

Daň z převodu nemovitostí se nedá pomocí zmiňovaných ´odpočitatelných položek´ nijak snížit.

Jedině jak se lze této dani vyhnout, je uplatněni "osvobození" od této daně (viz § 20/2), ale to jsou specifické případy.

--------------------

§ 10/1
Základem daně z převodu nemovitostí je cena:
a) podle znaleckého posudku nebo
b) cena sjednaná ve smlouvě,
s tím, že se použijete cena vyšší.

-----------------

p.s. Odpověď Pauloviče o odčitatelných položkách je sice pěkná, ale týká se úplně jiné daně :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/trojdan/cast 2.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 417
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 157
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.