Daň z převodu nemovitostí, dá se nějak snížit?

Chtěl bych vědět, jestli je možné snížit daň z převodu nemovitostí nějakou odpočitatelnou položkou. Děkuji

Nejlepší odpověď
Paulovič

Dobrý den,

Pro snížení daní prostřednictvím odečitatelných položek si nezapomeňte včas zajistit všechna potřebná potvrzení. Jinak si nebudete moci za tyto položky z daní odečíst nic.

Pravděpodobně nejvíce si daň můžete snížit o zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření. Celkem si můžete jako domácnost ze základu daně odečíst nejvíce 300 tisíc korun v jednom roce. Na dani tak ušetříte až desítky tisíc korun. Ověřte si proto, že vám vaše hypoteční banka či stavební spořitelna potvrzení o zaplacených úrocích za loňský rok zaslala. Většinou byste potvrzení od nich měli obdržet nejpozději do poloviny února.

Pokud jste potvrzení o zaplacených úrocích od banky či stavební spořitelny ještě neobdrželi, požádejte si o něj na pobočce banky nebo se obraťte přímo na finančního poradce, u kterého jste si sjednali stavební spoření. Banky či stavební spořitelny můžete také kontaktovat přes jejich klientské telefonní linky (call centra). S urgencí potvrzení ovšem neotálejte, protože ne všude jej dokážou vyhotovit na počkání. (Více si přečtete v článku: Potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky vás vyjde i na stovku )

Pro podnikatele, kteří si chtějí také daň snížit o úroky z úvěru, ovšem platí, že tento úvěr se nesmí vztahovat na nemovitost, kterou mají v obchodním majetku.

S pozdravem Roman

Další odpovědi
Jambalaya

Hahahahaha, to je fakt bomba, co se tu člověk nedoví 🙂

U daně z převodu nemovitosti můžete pouze zvolit nejvýhodnější formu převodu. Někdy je výhodnější prodej, jindy zase třeba dar. Daň z převodu nemovitosti nelze snížit.

standa

Daň z převodu nemovitostí se nedá pomocí zmiňovaných ´odpočitatelných položek´ nijak snížit.

Jedině jak se lze této dani vyhnout, je uplatněni „osvobození“ od této daně (viz § 20/2), ale to jsou specifické případy.

§ 10/1
Základem daně z převodu nemovitostí je cena:

  1. podle znaleckého posudku nebo
  2. cena sjednaná ve smlouvě,

s tím, že se použijete cena vyšší.

p.s. Odpověď Pauloviče o odčitatelných položkách je sice pěkná, ale týká se úplně jiné daně 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trojdan/cas­t2.aspx