Ev a

Co všechno je k tomu třeba a jak můžu zjistit výšku daně z převodu nemovitosti?

Dobrý den, nevíte někdo jak to je,když jsme dva spoluvlastníci nemovitosti, každý ma jednu polovinu a jeden z nás by chtěl svojí polovinu nemovitosti převést na toho druhýho,aby byl jediným vlastníkem nemovitosti.Ne­movitost máme pořízenou na hypotéku. Co všechno je k tomu třeba a jak můžu zjistit výšku dane z převodu? Děkuji

Odpovědi
trpaslicek

Pokud podle zákona spadáte do I. skupiny (přímá rodina nebo manželé) tak se daň z převodu neplatí ale musí se podat daňové přiznání kde daňová povinnost za převod bude 0 Kč. Daň je 4 % z hodnoty buď stanovené odhadcem (k přiznání přiložit posudek) nebo z hodnoty „podle okolí“ (nevím jak to napsat pořádně) – prostě jestli v okolí podobná nemovitost o podobné rozloze stojí třeba milion, tak si můžete tu svoji taky sama ocenit na milion a do přiznání dáte zálohu ve výši 4 % z milionu, ALE v tom případě se do přiznání pak taky musí do podrobna vypsat vše o nemovitosti a správce daně pak na základě těch informací daň doměří.

Pepa25

Rozhodující je, jestli dojde k převodu nemovitosti resp. vypořádání podílového spoluvlastnictví úplatně nebo bezúplatně, jinými slovy jestli dojde k darování nebo ke koupi. V případě koupě se platí daň z nabytí nemovitostí – příklad kalkulačky je tady http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/dan-prevod-nemovitosti
V případě darování se platí darovací daň.

P.S. Vypořádání podílového spoluvlastnictví je poměrně komplikovaná záležitost, doporučuju se obrátit se na odborníka.

Pepa25

trpaslicek bohužel motá darovací daň a daň z převodu nemovitostí …