Já...

Daň z pozemku – její vymáhání Fin.Úřadem (a ev. zpětná doplatba) při zdědění parcely…

Poraďte mi prosím:

zdědil jsem před 23lety, tzn. na konci totáče, po babičce malou parcelu (zahradu). Jako jediný dědic. Ale až DOTEĎ jsem o tom vůbec nevěděl! Takže na KÚ je stále psaná na ni.

Nyní se na mne obrátil tamní soused, že by rád ode mne tu parcelu koupil. Ten mne – právě jako dědice – hledal a nakonec i našel. Já bych mu ji prodal, protože nabízí velmi slušnou cenu za m2 a já ji nepotřebuji, neb není v blízkosti mého bydliště.

Ale nevím, jak řešit Daň z pozemku. Tu pochopitelně nikdo po celou dobu neplatil… Anebo mohu prodat – pochopitelně až po přepsání pozemku na mne – parcelu i bez zaplacených daní (za oněch celých 23 let)?

Nebo ji po mne bude Finanční Úřad požadovat zpětně? Všechnu? Nebo jen část? Nebo i s penále? Nevíte?

Ještě jednou připomínám: pozemek je stále veden na – už 23 let zemřelou – babičku…

Vznikla vůbec povinnost tu Daň platit?

MÁM NA TU PARCELU (zahradu) – PROBOHA – VŮBEC JEŠTĚ DĚDICKÝ NÁROK? Vyzná se někdo?

Děkuji předem…
Doplňuji:
„Pájo“- díky za pečlivou odpověď.

Zašel jsem tedy FÚ, tam mi dé facto potvrdili, že mám začít u notáře s otevřením Dodatečného dědického řízení, po jeho vyřešení na KÚ na změnu LV (Listu Vlastnictví), pak teprve na FÚ zaplatit PD (Daň z pozemku), neb dle zákona budu muset zaplatit PD, avšak jen max. za 3 roky zpět. A to je přijatelné.

Navíc mi tam sdělili, že mi připadne v dědictví ještě další pozemek (orná půda), ale ve vedlejší vesnici. A tentokráte už trochu větší – 1,5ha.

ALE MÁM JEŠTĚ K TÉ PŮVODNÍ ZAHRADĚ (parcele, pozemku) DALŠÍ OTÁZKU:

Jakou cenu může mít taková zahrada v areálu Rodinného Domu? „Český úřad zeměměřičský a katastrální“ (CUZK.cz) ve své databázi uvádí, že cena takovéto parcely v dané lokalitě je plusminus 240,–Kč/m2. ALE JE TO CENA Z r. 2004 – tedy už skoro 9 let stará!

A já se tedy ptám: NEVÍTE NĚKDO, JAK STOUPLA ČI KLESLA CENA TAKOVÝCH POZEMKŮ OD r. 2004? Jedná se o vesnici do 100 obyvatel na Nymbursku a parcela je uprostřed zástavby rod. domů, takže velmi vhodná ke stavění, obdělávání, apod.

Neptám se, jakou ten můj pozemek má hodnotu, ale JAK SE (přibližně…) ZMĚNILY CENY ZA těch 8LET. Šly nahoru? Nebo dolů? O kolik %? Cca o 10%? Nebo o 50%? Či snad o 100%? Nebo se nezměnily vůbec? Mluvíme samozřejmě o ODHADNÍCH cenách. Na TRŽNÍ se ani nedovolím ptát, protože ta je asi silně individuální…

Jestli tedy máte představu či ponětí o pohybu cen takovýchto nemovitostí za posledních 8 let, dejte mi prosím vědět.

Děkuji moc všem dopředu, neb už tady nebudu mít prostor přispěvovatelům poděkovat…

Nejlepší odpověď
Pájo

Můj názor laika v této oblasti je takový, že pokud nebyla doposud notářsky vypořádána pozůstalost po zemřelé babičce, nedošlo k převodu na Vás a tudíž Vám nevznikla povinnost zaplatit daň. Poplatník je povinen podat daňové přiznání k dani dědické do 30 dnů od skončení dědického řízení.

Podle příbuzenského vztahu mezi zůstavitelem a dědicem patříte do I. příbuzenské skupiny a jedná se o dědictví ze zákona (nikoli ze závěti).

Řízení o dědictví probíhá vždy před soudem. Soud jej zahajuje okamžitě poté, co se dozví o úmrtí, ať už od matričního úřadu, nebo z jiného zdroje. Účastníky řízení jsou ti, u nichž se předpokládá, že by mohli být dědici, případně stát, pokud takovéto osoby neexistují.

V dědickém řízení se majetek, který je předmětem dědění, ocení. Také se připraví všechny potřebné podklady pro vydání usnesení soudu: zjistí se, zda existuje závěť, provede se soupis majetku a dluhů zemřelého. Posledními zmiňovanými úkony soud pověří notáře. Notář také podá návrhy na usnesení soudu a vyúčtuje svou odměnu. Úkony notáře jsou hrazeny dědicem (případně společně všemi dědici).

Základem daně je cena majetku nabytého dědictvím v den smrti zůstavitele. Tato cena se při stanovení základu daně snižuje o příp.:

  • dluhy zůstavitele pokud přešly na dědice
  • přiměřené náklady na pohřeb
  • výdaje na notáře

Poplatník je povinen zaplatit daň nejpozději do 30 dnů ode dne, v němž mu byl doručen platební výměr o vyměření daně.

První Vaše kroky by tedy měly vést k notáři.

Doplňuji:
Zahájí dědické řízení. Má za úkol spočítat i přpadné dluhy zemřelé – tam by patřily nedoplatky daně z pozemku.

Pájo

Aktuální odhadní ceny bude mít místní odhadce. Jestli se ty ceny výrazně měnily nevím, ale domnívám se, že ne a když ano, tak směrem nahoru.

Pájo

Pokuste se danou pacelu vyhledat v on-line katastru nemovitostí. (Asi jste už udělal)
Pokud ne:
V sekci >vyhledat parcelu< na
http://nahlize­nidokn.cuzk.cz/Vy­berParcelu.as­px

zadejte Název/kód obce a
Název/kód katastrálního území a doplňte pole k parcele

až dohledáte danou parcelu podívejte se na BPEJ (pokud má)
podle čísla dohledáte Kč/m2
Základní ceny zemědělských pozemků podle BPEJ :
http://www.mfcr­.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Pr­iloha-22_k_Vyhl-3-2008_pdf.pdf

Oceňovací vyhláška (spíše pro stavby – byty, domy, garáže)
http://www.mfcr­.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Vyh­laska_387-2011_Ocenovaci-vyhlaska_30112011­.pdf
Najdete zde jednotlivá katastrální území. pokud jej nevíte.

Pájo

Od daně dědické je osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. skupině. Takže dědickou daň byste neplatil.