bolak

Daly by se rostliny využít jako hever, při zvedání těžkejch předmětů?

Například takovej bambus, kterej za hodinu vyroste až o 6 centimetrů? Samozřejmě kdyby jich bylo stovky těsně vedle sebe.

Nejlepší odpověď
www

Ano.
K podobnému účelu se používaly rostliny již od pradávna.
Například k trhání skal, kdy se do otvoru ve skále vsunulo či zatlouklo vhodné a suché dřevo, pak namočilo a pomalým zvětšováním objemu dřeva skála pukla 😉
V dnešní době je to ale již pomalé a převážně nepraktické.
Doplňuji:
Další info najdeš i ve zdejší, nedávné otázce ‚Jak to, že tráva dokáže prorůst asfalt?‘ od štamgast

Další odpovědi
ponovotny

to by bylo super, bys potřeboval přehodit kolo u auta, tak bys sáhnul do kastlíku a vytáhnul semínka........to by bylo takový ekologický ;)

briketka10

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­san

kořeny Jasanu mi nadzvedly celou zeď
zasahovaly mi až do koupelny ..
určitě by se daly použít na zvedání těch
předmětů jen nevím, jak bys je použil v
praxi :)

badisko

a jak by jsis to kalo predstavoval ..:D teoreticky za urcitych podminek ano …Prakticky je to k nicemu ..bolaku ty zese dnes valis …:D

huxa

těžkých nikoliv, to bys musel mít desetitisíce rostlin. Kdybys jakékoliv rostlině dal těžší překážku, ona ji obroste, takže by se muselo přesně vychytat, kolik toho unese, navíc by to bylo velmi neefektivní, ale jinak by se to dalo použít :)

Funna

houby jsou siláci…třeba hřib satan si snadno pohraje s dvoukilogramovým balvanem. Pýchavky hruškovité prorostou i asfalt lesní silnice a umí probourat tenké tuhé plastiky z mramoru či zlata, a používají při tom jen mechanický tlak, houba tvrdošíjně trvale působí na překážku a postupně ji odtlačuje.
(tlak buněk při růstu některých hub dosahuje až sedmi atmosfér, což odpovídá tlaku vzduchu v pneumatikách desetitunového náklaďáku), takže určitě ano, ale by to hooodně nepraktické…a bambus se v číně používal díky své rychlosti růstu a síle používal jako mučící nástroj, ale ne, aby nebožáka nadzvedl, ale naopak aby jím "prolezlů…a dokáže to za 4 dny…

honza19hk

nevím zda přímo rostliny ale kořeny stromů takto funfují.pokud jsou blízko chodníku,silnice atd.. dokážou zvednout nebo roztrhat sfal nebo jakýkoli jiný povrch.

bolak

badisko: čemu se směješ, tý, kašpare, jen počkej až si koupím bambusový semínka, uvidíme kdo se bude smát naposled, haha !

bolak

badisko: a vůbec, kde bydlíš, kamaráde? nedáme někdy sraz, kamaráde? někde, na tom..máte tam kamaráde někde poblíž pole? počkáš tam na mě pár hodin, kdybych nedorazil včas? ale musíš pak bejt přesně na tom domluvený místě, né že by to pro mě bylo nějak důležitý, že bych tam třeba na tebe chystal nějakou past, to vůbec ne, hehe, ale prostě budeš tam, jasný, a nebudeš se hejbat!! kamaráde, nejlepší..

badisko

bolaku klido prilet ..ale mas to ktapet z ruky .. Severni Irsko ..:D jojo ani se nehnu ..:D uz to probuh nehul ..nebo lepe zacni to hulit vic…:D

badisko

asi vim kam miris ale ..fakt prorustani bambusem by se mi nelibilo …:D

bolak

čoeče neser mí, já tě prorostu až budeš černej!!!!!

(pozor! tento příspěvek neobsahuje sexuální podtext)