Kelt

Dalo by se vyjadřovat emoce kvantitativně v nějaké stupnici?

Měříme teplotu, vzdálenosti a jiné fyzikální veličiny, kdy máme nějakou číselnou hodnotu a jednotku podle nějakého vzoru, např Praha – Pardubice 160 km, teplota dnes 14°C. Mohlo by se takto určovat emoce – jsou pozitivní a negativní, tedy něco jako teplota. Emoce ovlivňují každého, ale tímto se asi nikdo nezabýval. Má na to někdo nějaký názor? Děkuji.

Odpovědi
Drap

Na stejná zážitek jsou emoce různých lidí různé. Nelze je přesně a spolehlivě měřit. . A pochybuji, že by to snad někdy v budoucnu měřitelné bylo.

huxa

Velmi hodně doplním Drapa-pocity, emoce záleží na hormonech, které vypustí tvoje tělo, tudíž to záleží pouze na tvém tělu a přestože se bavíš, dějí se kolem tebe pro tebe zajímavé věci, stejně můžeš cítit strach, čistě bez důvodu a jelikož toto se nedá předpovídat, nelze ani předpovídat pocity více lidí, tudíž nikoliv, toto se nebude v blízké budoucnost (do pětiset let) měřit.

mosoj

Nevrlý.
Nasraný.
Nejnasranější.
Amok.

S pozitivními jsem se v poslední době nesetkal.
Milá.
Ťu, ťu, ťu …
Podraz.

Bios

Nějaké kvalitativní měření emocí asi v běžné praxi není možné. Každý totiž svoji emoci v dané situaci prožije jinak včetně intenzity. Dá se tedy říci, že podobně jako zmíněná teplota, máme každý svůj vlastní teploměr s vlastní stupnicí.
Možná by se daly emoce měřit jako mozková aktivita jednotlivých aktivních center mozku. Měření mozkové aktivity se již nějakou dobu provádí a známe např. centrum strachu. Takže čím více aktivity v této části mozku změříme, tak tím větší strach by teoreticky člověk měl prožívat. Pokud vím, tak takto jednoduše bohužel emoce nefungují a neshoduje se mozková aktivita s intenzitou zážitku.