dmatejek777

Dálkové světlomety jsou na autě zvlášť nebo se jen zesílí světlost klasických?

Nejlepší odpověď
Dochy

Buď úplně zvlášť světlomety, nebo zvláštní vlákno žárovky. Např. poměrně obvyklá žárovka H4 má jedno vlákno pro potkávací světla, a druhé s miniaturním reflektorem pro dálková.
Doplňuji:
Jo, tak je možné a pravděpodobné (když to tu tvrdí hned 2 člověci 😉, že jsem se s tou parabolkou seknul. Já se nikdy na svítíci H4 nekoukal zblízka 😉
Tož sorry za matení nepřítele…

Další odpovědi
ladaadal

Tak to je přesně ta blbost, kterou si mnoho lidí myslí. H4 – vlákno pro dálková světla nemá nic, tudíž svítí do celé paraboly a přes tu se odráží na vozovku, vlákno pro potkávací má odrazové zrcátko. Je pod vláknem, protože paprsek světla je tím pádem odrážen pouze do horní poloviny paraboly, od které so odráží dolů k vozovce (normální fyzikální zákon úhlu dopadu a odrazu). Přes sklo před parabolou se pak ještě láme do tvaru, který zaručuje, že pravá strana osvětluje do větší vzdálenosti. Je to kvůli chodcům a ciklistům. Levá svítí níž, aby neoslňovala protijedoucí vozidla. Je to takzvaný evropský model. Americká auta měla paraboly, které tvořili takzvanou hřušku. Tvar něco jako kreslený plamínek svíčky. Tam to zase bylo proto, že na dlouhých dálnicích osvětlovaly hlavně střed jízdního pruhu. Nověji se pak začaly dělat žárovky pro každá světla zvlášť.
Doplňuji:
Jinak, pokud má někdo pochybnosti, stačí za šera vzít hadr, dát přes světlo auta, které má H4ku a přepínat světla. Pak je krásně vidět, že při dálkových svítí celá plocha paraboly, zatímco při potkávacích svítí horní polovina.

cukrar

Až si někdo vezmete ten hadr, podle rady Ladi, tak zjistíte, že ta žárovka H4 má dvě vlákna. Jedno vlákno, pro tlumené světlo má zespodu stínítko, které zabrání odrazu světla od spodní části paraboly. Takže se světelný tok odráží od horní části paraboly.
Vlákno pro dálková světla nemá žádné krytí. Obě vlákna jsou v jedné baňce.
kdo nevěří ať se podívá.

Doplňuji:
prosím zvětšit.
http://www.au­tokelly.cz/Ca­talog.aspx?ut­m_source=google%20shop­ping&