dal jsem záporné reference na bývalého zaměstnance. vyžádala si je fa kam se hlásil.smí mu HR prozradit moje jméno?

firma, u které byl na pohovoru náš bývalí zaměstnanec si vyžádala u nás reference na jeho osobu. reference, které jsem podal byla záporná a personalista firmy ke které se hlásil mu prozradil moje jméno. mám teď s tímto člověkem problémy. vyhrožování a podobně.

Nejlepší odpověď
anonym

Anonyme, vezmeme to objektivně – jako vlastník firmy bych před lety uvítala, kdyby mi sdělil ÚP, že pracovník, který se k nám hlásil, je zloděj propuštěný po výkonu trestu. Společnosti by to ušetřilo cca sto tisíc korun.
Takže to beru tak, že vyžádala-li si firma reference o pracovníkovi, který se hlásil o zaměstnání, bylo Vaší povinností podat jí reference objektivní (nezkreslené). Je spíš obdivuhodné, že jste se nenechal zlomit a napsal pravdu.
Nový zaměstnavatel měl z etických důvodů pomlčet o zdroji informací a měl jednoznačně rozhodnout, že tohoto zaměstnance nepřijme. Důvod nemusí firma nikomu vysvětlovat a proto nechápu, proč bývalému zaměstnanci tuto informaci podala.
Pokud Vám za negativní hodnocení bývalý zaměstnanec znepříjemňuje život, pošlete ho do háje. Nebude-li to stačit, obraťte se na příslušný úřad, který řeší občansko-právní spory, případně na policii.

Další odpovědi
aramah

Nevím sice jaké reference,asi jste nemusel být tak aktivní.
Asi jste to přehnal co? :(((

mojitek

No,nechápu proč ten Váš bývalý zaměstnanec se kterým jste neměli asi nejlepší vztahy (a možná jste ho i vyhodili) proč by na Vás dával kontakt kvůli referencím-vždyť je jasné že nebudou kladné..?Pokud já vím,tak budoucí potencionální zaměstnavatel se nesmí dotazovat jinam než na zaměstnavatele kterého přímo uvede v referencích.To není ale Váš problém samozřejmě.Jinak nevidím důvod proč by neměli prozradit vaše jméno..

Sůwa

Bývalo dobrým zvykem, možná i povinností, že zaměstanec byl seznámen s posudkem, který na něj vypracoval předchozí zaměstnavatel. Pokud jsi postupoval spravedlivě a objektivně, bez problémů svůj názor obhájíš a můžeš se tomu člověku podívat do očí. Jak to normálně nedělám tak teď ti poradím, abys nahlédl do pravidel českého pravopisu. Mohlo by se to případně odrazit v referencích na tebe pro příštího zaměstnavatele anonyme.

casey

mojitek→ nemusel davat kontakt kvuli referencim, ale staci, ze prinese zapoctak a je jasne, kde pracoval. Dotaz a predchoziho zamestnavatele je celkem bezna praxe. Ptaji se i u nas ve firme a i my se obcas ptame, kdyz se nam neco nezda.

mojitek

casey : to já vím že v zápočťáku je uveden poslední zaměstnavatel,sa­mozřejmě.ALE : právě proto to píšu-na dotyčného se můžete ptát jen na prac.místech které dotyčný uvede přímo jako -kontakt na reference-jinak porušujete zákon,na to pozor.Ale jinak samozřejmě vím jak to chodí,nejsem včerejší.