Awe

Dají se z bronzu „odlučit“ zpětně základní látky?

Dejme tomu základní bronz z cínu.Dá se z něj po nějakém zpracování opět získat cín a měď?

Odpovědi
anonym

Asi by to šlo ´sedimentací´ (nebo odstřeďováním) taveniny, cín a měď mají odlišné hustoty.
Ale protože jde o slitinu i dalších kovů, asi bude jednodušší a přesnější chemická cesta.

Kelt

Jedná se o nějakou látku, u které si můžete zjistit složení, v tomto případě Cu a Sn a mohou být i další. Možností je více, převést do roztoku a elektrolýzou za vhodných podmínek, nebo převést jednotlivé látky na méně rozpustné formy, vysrážet, pak oddělit, tedy fyzikálně chemické metody, nebo na základě odlišných fyzikálních vlastností, jako je bod tání, varu, hustota. Možností je více. Teoreticky je možné všechno, záleží, jak by bylo drahé ono zařízení na tento experiment. Protože by bylo zajímavé, na kolik by nás vyšel 1 g Cu a 1 g Sn některou touto cestou a kolik stojí tyto prvky ve stejné čistotě na trhu.