koník.

Dají se voskovat lyže bez žehličky? A jak?

Mam nové lyže (snowblade) a chtěl bych si je sám navoskovat. Žehličku ale nemám. Stačí, když budu skluznici voskovat tvrdym parafínem (univerzál) jako ve smyslu lehkym „sekáním“ ve tvaru stromečku? Mam postupovat od špičky k patě? Musím to potom ještě nějak rozleštit,nebo přebytečný vosk stáhnout?

Nejlepší odpověď
jmhad

V prehistorických dobách lyžování jsme si lyže voskovali bez žehličky.Od špičky k patě,pod vázáním dvakrát.Vosk se roztíral pomocí špalíčku s korkem a nebo jen dlaní-to když byl člověk někde venku.No a když se našla doma žehlička na prádlo,kterou už máma nepoužívala,třeba měla nánosy a nebo vůbec nehřála,šup a už se použila.Třeba se trochu nahřála na kamnech.Jasně,že pak byla od vosku a při dalším nahřívání to v baráku smrdělo a bylo i pár facek.Ale lyže byly OK.
Ovšem voskování bez žehličky dlouho nedrží.