zjentek

Dá se z příkladu níže jednoduše spočítat, za jakou dobu roztaje bečka ledu?

Pokud v prostředí o teplotě –10°C mám 200L plechovou bečku na vodu plnou prvotřídního ledu a my v tomto prostředí náhle vytvoříme prostředí o teplotě 20°C, tak za jak dlouho/jakou dobu bude v bečce zase moje voda?

Gecco ;))))))) a když nedodám?
Vždyť já to přeci nechci na nějaký desetiny sekundy…

Nejlepší odpověď
gecco

Bylo by potřeba ještě pár informací (co znamená „voda“; materiál bečky, její hmotnost…; jaké prostředí bude okolo – materiál, teplota, tlak…; i takové drobnosti, jestli bečka leží nebo stojí a v jakém poměru je její ´podstava´ a výška…; pak asi i nějaké drobnosti, které mne včil nenapadají) – ale ano, dalo by se to spočítat ne úplně složitě a dost přesně…
😉
Z informací dodaných – s tím, že nedodané nebudeme apoximovat ´ běžnými´, by to nešlo.
_____________­_________________
Zentku – když nedodáš – a nebudeme aproximovat (nebo ´zanedbávat´) – prostě nelze…
😉
Nelze vůbec – ani na ´roky´…
😉

zjentek

Tak počkat- voda znamená voda, čili h2o a uvnitř bude život, bo je dešťová a ne RO ani D, bečka plech, to jsem psal a je to pozink plech z Fe, bo koroduje, řekněme tak 2mm, takže ten sud bude vážit min. 17kg. Okolo je kosa –10, jsem psal, materiál vzduch, tlak, rosný bod neznám. Bečka stojí rovně na dvuch cihlách a je plná, bez víka, proto to zmrzlo ;), výška po pas. Zasněžená není.
Metr od ní má sused plot, 15m napravo je skleník a z čelní strany kusek před bečku je uskladněnych 15 tyček na rajčata- dřevo. ;)))))))))) A aspoň je vidět, že to NENÍ domácí úkol!!!

Dochy

Nesouhlasím s Gecco, že to nejde spočítat ani na roky. S přesností na dny by to někdo se zkušenostma mohl odhadnout 😉 Ale má pravdu, s dodanými informacemi to spočítat nejde. Největší problém je právě to proudění vzduchu okolo a tepelná výměna vzduch – bečka. Tam je taková spousta těžko spočitatelných vlivů… Takovéhle věci se zjišťují experimentem.

gecco

Já to ´rozeberu´ – je jednoduché spočítat (hodnoty známe – aspon cca)

  • kolik tepla je potřeba k přeměně vody tuhé na vodu tekutou (budu předpokládat, že tlak a teplota jsou konstantní)
  • kolik tepla je potřeba k ohřátí bloku ledu z počáteční teploty na teplotu jeho tání (za předpokladu viz výše)

___
Dodal´s nějaké podrobnosti ohledně bečky – její ohřátí z počáteční teploty na teplotu tání vody taky nějaké teplo sežere, ale to včil už taky dokážeme z odhadnutých hodnot spočíst.
___
Největším problémem ve tvé domácím úkolu je definovat, jak rychle bude možné teplo zmrzlé vodě přes bečku dodávat – tedy, jak rychle bude proces probíhat (zjednodušeně – jak rychle bude proudit teplý vzduch okolo bečky, aby ji zahříval – a s jakou účinností).
K tomu přispěje něco málo proudění kapalin v nedefinovatelném prostoru – jak rychle bude možné dodávat teplo dosud zmrzlé vodě ve vodě již tekuté…
Atd…
___
K tomu něco toho tlaku etc.
A – potože děj pobíhá venku, i něco dalších vlivů okolí…
___
Ne – svou původní odpovědí jsem ti chtěl naznačit, že tohle se takto spočítat opravdu nedá…
😉
___
Na druhou stranu – jaro je přede dveřmi – časem to roztaje…

anonym

A máš spočítané pulce v té vodě? To bude jistě brát nějaký prostorový objem. Ten se pak započítá do složité rovnice. Co když je na dně zamrzlá žába?

anonym

Ti pulci se měli spočítat těsně předtím, než to zamrzlo a vyndat tu žábu, která mohla některého omylem sníst těsně před zamrznutím. Tohle je velmi komplikovaný případ. Zkusim kontaktovat učitelku matematiky ze základní školy. Snad mi vezme mobil teď v 23:08. Snad jo, protože nejspíš někde sedí v hospodě. :)

anonym

Hlasová schránka. No toto! Tak to zkusíme v sobotu v 6:00, protože to bude jistě vzhůru, aby mohla opravovat písemky.

anonym

Nebo, že bych kontakoval fyzikářku? Hmm tak na tu číslo nemám. Myslím, že by měla větší šanci to zpočítat, protože tady k tomu se vlastně vztahuje i pnutí ledu a rez, která opadala ze sudu narušila hustotu vodní směsy. Do toho plavou ti pulci a ti tu rez rozvýří po celé bečce. To by mohla být ta teorie relativity?

zjentek

Taky nic neviš sám? Jó lidské zdroje, to pak jde vše jak po másle!