Questman

Dá se vhozením nádoby s benzínem do ohně uhasit požár bytu?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne – na ´sfouknutí´ požáru má příliš malou detonační rychlost, jen bys požár přiživil…
Teoreticky by ses mohl pokusit uhasit požár třeba TNT – ovšem z bytu by mnoho nezbylo…
;-D

Další odpovědi
quentos

blázníte? Ještě byste ho posílil, benzín je přece hořlavina.

Hamon

Teoreticky ano, prakticky ne.
Teoreticky je možné, že by vznikl takový plamen, který by spotřeboval veškerý kyslík. Kyslík je nutný k hoření, takže tím by se oheň uhasil. Spočítat to nedokážu, ale prakticky se domnívám, že to nepůjde.

Všimněte si, že otázka je ve fyzice, takže tazatel nejspíš hledá uplatnění fyzikálních principů ;)

honza19hk

to je vtip?To bys hasičům práci moc neulehčil.
Na požár bytu je naprosto ideální voda z proudnice v nástěnném hydrantu umísteného v každém patře paneláku/bytovky, pokud tedy chceš hasit před příjezdem nás-hasičů. Ale nezapomeń si vypnout hlavní jistič na přívodu elektřiny do bytu. V případě velkého zakouření je lepší zmizet.

Kelt

Pro vznik požáru, ohně, je třeba zápalná teplota, hořlavina a dostatek vzduchu.
Existují meze výbušnosti, tedy maximální a minmální koncentrace dané látky, kdy ještě může dojít ke vzniku výbuchu, požáru. Jsou totiž případy, že při velké koncentraci benzínu je taková koncentrace par, že lze hořící zápalku uhasit ponořením do benzínu. V tomto případě , který požaduje autor, by bylo třeba vypočíst podmínky, které by bylo třeba vytvořit a tuto situace simulovat na počíači. Prakticky by asi nemuselo být dobré a každá chyba by se hned projevila.
Bylo by třeba uzavřít prostor, aby nepřicházel žádný nový vzduch do místnostni a po zjištění objemu vzduchu v tomto prostoru použít takové množství benzínu, aby došlo k tlakové vlně, co sfoukne původní požár. Ale jak tady někdo navrhuje použít TNT nebo jinou látku se stejnou schopností, je otázka, co by zbylo z bytu. Doporučoval bych tento experiment provádět v uzavřené kovové nádobě se silných stěn, které by vydžely daný tlak.

led

Ohňom zabrániť šírenie ohňa je možné len na veľkých plochách (les, lúka). Ide o takzvaný regulovaný protioheň, ktorý vytvorí spalenisko okolo centrálneho ohňa, aby sa nemohol rožširovať ani „preskočením“.
Ale v žiadnom prípade nie v uzavretom priestore. Dôverujte uživateľovi honza19hk. Len doplním, nezabudnite vypnúť aj plyn. Pokiaľ nedokážete vlastnými silami lokalizovať oheň, neriskujte zbytočne.