Shmash

Dá se vařit jenom za působení elektrického proudu?

Dá se něco uvařit jenom za působení elektrického proudu? Puklo by třeba zrníčko kukuřice, kdy se do něj pustila elektřina?

Nejlepší odpověď
gepik

Dalo by se, ale potravinou musí proud procházet. Musela by jsi ke každému zrnu přiložit dostatečně velké elektrody a požít přiměřený proud. Před mnoha lety(cca 60ti) se dokonce prodával „žiletkový“ vařič-kelímek na vodu. Místo topné spirály tam byly elektrody velikosti oboustranné žiletky. Mnohem jednodušší a bezpečnější je elektřinou vyrobit teplo a použít až to.

Další odpovědi
Fyzik

Takové zrníčko kukuřice má asi vysokou rezistivitu, takže by se při zvyšování napětí asi dlouho nic nedělo, dokud by nedošlo k jiskrovému výboji, takže by třeba proud tekl kolem zrníčka přes ionizovaný vzduch, nicméně tím by se zrníčko zahřálo, a puklo by. S něčím vodivým by to ale šlo obdobně. Tedy ano.

honza19hk

ano pokud by vzniknul oblouk.Musel by tam téct ale dost velký proud.pak se takto dá dokonce tavit kov.

Dochy

Slo, slysel jsem i o pokusech jako 220V a dve vidlicky zapichnute do koncu parku. Problem je, ze elektrina to bude ohrivat nrovnomerne a ze muze dochazet k elektrolytickemu rozkladu materialu.

cochee

No pánové, takže jsem si přečetl vaše názory a resumé: nedá (kromě té tekutiny) – to se spíš potravina rozloží, než byste ji zahřáli ve stále ještě poživatelném stavu. Vždyť to sami píšete.