bolak

Dá se spočítat následující příklad z fyziky?

Mám sklenici tvaru válce o objemu 500ml, výšce 15cm a tloušťce skla 3mm. Sklenici naplním vodou až po okraj a vložím do mrazáku o teplotě –18 stupnu. Kolik vody přeteče přes okraj a za jak dlouho sklenice praskne, pokud vůbec praskne?

Odpovědi
AndreiRanger

Nejde spočítat, teoreticky by se dalo velmi složitě dopočítat vše, ale k tomu není dost údajú.

briketka10

mě by to nenapadlo strkat do mrazáku
sklenici z vodou záleží i na jakou
dobu by to bylo, ale než by zmrzla,
myslím, že by jistě praskla ..
zkus to a pak nám řekni já to nevypočítám :)
Doplňuji:
http://www.you­tube.com/watch?v=y­E7waNi5dc0
holčičky krásný ta vpravo do toho tříská suprově :)

briketka10

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/joska-a-bedrich-shledani-u-umyvadla
tomu celýmu se nedá nic jinýho říct
než geniální popis rodiny Bolákových :))

bolak

AndreiRanger: Tak řekni kterej údaj chybí, já ho dodám. Potřebuju sestavit příklad tohohle charakteru tak aby se dal spočítat.

AndreiRanger

A nebudeš po mě chtít i vzorečky že ne?!:-D

Původní teplota vody, její hustota a určitě by tam měla být maximální hranice pro udržení kompaknosti sklenice.

Na druhou stranu údaj o výšce sklenice je zbytečný, protože kapaliny se rozlévají rovnoměrně.

Ze sklenice určitě žádná voda nevyteče, pokud do ni nedrkneš, protože při snižování teploty oproti původnímu stavu dochází ke smršťování částic, nikoli k rozpínání…

Pokud to neni tajny pro koho takový chytáky máš?

bolak

Vvoda má nejvyšší hustotu pri 3,99°C (údajně) takže by to někoho mohlo zmást, mě to teda zmátlo určitě, když jsem to slyšel prvně. :) A vzorečky samozřejmě chtít budu, vlastně, to je to nejdůležitější.

Mě zajímaj zajímavý příklady, nebo příklady ze života. > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/joska-a-bedrich-shledani-u-umyvadla

Jednou vydám sbírku, něco jako Běloun, akorát že lepší.

AndreiRanger

To co si tady odkázal je jednoduchá matika, to co se snažíš vytvořit je vysokoškolská fyzika:-D

Navíc údaj jak rychle mrzne voda jsem ještě nevygůgloval:-D

bolak

jj, taky teď řeším teorii strun > http://www.you­tube.com/watch?v=y­E7waNi5dc0