Retko

Da se rict „Ja uz porazim domu“…???

Nebo je lepsi jen „ja (uz) razim domu“???
Doplňuji:
Diky za zpravy..

Takze je mi jasny, ze to nebude spisovny, ale spis slang, jelikoz jsem to slysel xkrat…

Nejlepší odpověď
annas

Razit – v tomu významu nelze použít.

Vyrazit = jedna z možností – = dát se do pohybu, zprav. prudce, naráz, rozběhnout se, vyběhnouti, spěšně vyjíti odněkud.

Dorazit = dostihnouti, dospěti, dostati se někam.

Záleží na kontextu. : Brzy dorazím domů. Brzy už dorazím domů. Už jsem dorazil domů. Až dorazím domů.

Příslovce (někdy i částice) už má rovněž víc významů.

SSJC

Doplňuji:
Dívala jsem se ještě do dalších slovníků, protože jedna známá výraz „razím domů“ zná.

Jde o nespisovný výraz, protože jsem zjišťovala ve staročeském i etymologickém slovníku původní významy slova razitii. Není uvedené ani ve Slovníku nespisovné češtiny, takže bude jen oblastní.

Existuje ještě sloveso"razit si cestu" domů = prorážet třeba mezi větvemi apod. -trochu jiný význam.

Další odpovědi
zjentek

a není z těch variací nejlepší říct: já už vyrazím domů..

Eda69

Můžeš říct
Já už raději povalim dom hoši.

gepik

Používám frázi – Jdu domů -. Tvým větám vůbec nerozumím – neznám.

jáára

už idu!

olm

je to pouzitelne ,ladi to

akorat zalezi na situaci-

„razim“ bych pouzil kdyz uz opravdu odchazim nebo kdyz uz jsem nekde na ceste

anonym

Je to slang a věta trpná. Protože kdo ji vyslovil, tak vyloženě trpí. Vysvobozením je odpověd „Kam by jsi chodil, doma to znáš. Dej si ještě jedno.“

anonym

Spisovně to není určitě. Takovéhle výrazy vesměs uvádí do života mládež, aby se odlišovala od těch dříve narozených . I při tom bych ale vynechala raději předponu „po“. (Porazit bude lepší strom, dům bych si raději zachovala, ať mám kam složit hlavu.)
Jdu domů zní uším rozhodně lépe a srozumitelněji.