sasana

Dá se přepsat dům, v kterém bydlí mamka, na někoho jiného, když je napsaný na moji sestru?

Moje mamka bydlí v domku který byl jeji a nechala jej přepsat sestře a dala ji domek darem.Sestra byla ráda.Slíbila mamce že vyměni okna a jiné věci.Mamka tam má věcné břemeno.Jelikož je domek starši a potřebuje nějakou opravu.V létě ji teklo při velké bouřce do domku stropem.Bydlím vedle,mám svůj domek s manželem a dětmi.Musela jsem s manželem jít tam pomoc odstranit vodu.Sestře jsem řekla že je to dům jeji a že mamce teče do domu.Jeji odpověď byla že at mě ten dům dá,že co stim domem.Sestra tam nešla bydlí v obci jako já.Nešla se tam ani podívat.S mamkou se nabavi.Nechodí tam už 4roky.A mě sotva řekne ahoj.Vyhýbá se mi sestra.Jelikož je mamka starši nabídla jsem se ji že ji umyji okna všude.Sestra nemá zájem ani ty okna dojit umýt.Nevim ani proč.Sestra bydlí s manželem a dětma a dům kde bydlí je vlastnikem jeji manžel.Myslím si že sestra se nezachovala dobře.Dá se s tím něco dělat?Přepsat třeba na vnoučata mamky když je to darované sestře?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Za určitých okolností, lze žádat vrácení daru. Muselo by se to udělat soudní cestou. Na to by bylo potřeba najmout si právníka, co vám to sepíše a podá k soudu.

Další věc je, že ne jenom vlastník, ale i ten co má věcné břemeno se musí podílet na opravách, záleží vždy na tom, kdo jakým dílem dům užívá. Pokud jej užívá jen ten co má břemeno, tak by velkou část nákladů na opravu nesl nejspíš on (maminnka).

Nejlepší je dohodnout se se sestrou, aby dar dorovolně vrátila, když to nepůjde, tak buď se soudit o dar, nebo opravovat na vlastní náklady.

Další odpovědi
Hans51

Po pravdě řečeno, absolutně nechápu Váš dotaz.

gecco

sasano – i dar lze ´odejmout´ – takže se domluv s mamkou a obě si poté promluvte s notářem či právníkem – bez znalosti podrobností darovací smlouvy ti nikdo relevantně poradit nemůže…

kodl67

Nyní je tedy majitelkou tvoje sestra,jen ta má teď právo ten dům někomu prodat nabo darovat

JájsemRaibek

Ano dá. Ale pokud je vlastníkem sestra, tak jedině ona může přepsat barák na koho chce – třeba na tebe nebo na vnoučata.
Bohužel teď s tím mamka ani ty nic neuděláte. Vše pro sestru připravte aby s tím neměla moc práce a pak to přepište na kohokoli-teda sestra to přepíše.
Jen bacha, aby se sestra nedomákla že má v ruce vlastně majetek a nechtěla pak ten barák prodat – samozřejmě s břemenem – mamky na dožití a měla by prachy a vy nic.

Drap

Samozřejmě, dá se přepsat na kohokoli, musela by to ale udělat tvoje sestra, které dům patří.

pizlicka

chceš mamince pomoct,nebo te žere,ze ho dostala tva sestra?pokud chces mamince pomoct,tak se nestarej o to,ze je dům sestry.