bolak

Dá se poznat z krve, že je člověk ospalej?

Uvolňujou se do krevního řečiště nějaký látky, podle kterých by se dalo poznat, jestli se člově zrovna probudil nebo už je dlouho dobu vzhůru a leze na něj spaní?

Nejlepší odpověď
Pájo

Z krve se to zjistit nedá. Max. tak z nepravidelností v pulsu, dýchání a hodnot krevního tlaku v REM fázi. Mozek má v této spánkové fázi dokonce zvýšenou spotřebu kyslíku, což ukazuje na regenerativní funkci spánku pro CNS. Prokazatelně se dá usínání, spánek a probouzení zjistit na základě záznamu elektroencefa­lografu (EEG), který zaznamenává změny elektrického potenciálu způsobeného mozkovou aktivitou.

Další odpovědi
Lucijej

Podle mě to bude spíš opačně – bude chybět. Ospalý člověk by měl mít v krvi méně kyslíku než obvykle.