Kelt

Dá se poznat pohlaví osoby, pokud je k dispozici jen část těla?

Dá se například podle kostí dolních končetin poznat, zda jde o muže nebo ženu, respektive jednice mužského nebo ženského pohlaví. Někdo najde nějakou holení kost? Dá se to poznat? Nebo někdo si sedne na židli, je zakrytý a je vidět pouze noha od kolene dolů, případně ruka od ramene dolů. Existují tam rozdíly? Ve stavbě, ve svalech, nebo to určit nejde?

Nejlepší odpověď
arygnoc

samozrejme.
v bunkách sa hľadá prítomnosť chromozómu Y (funkčnosť génu SRY) pomocou špecíálnych markerov.
ak je prítomný, jedná sa zvyčajne o jedinca mužského pohlavia (zvyčajne preto, lebo sú možné výnimky – hermafrodizmus, kryptohermafro­dizmus – nález karyotypu 45,X/46,XY [mužský jedinec má karyotyp 46,XY]).

v podstate sa testuje iba to, či sa jedná o mužského jedinca – ak nie je mužský, je považovaný za jedinca ženského pohlavia (okrem spomínaných vzácnych výnimiek).

;-Q

Další odpovědi
dejavu

Kromě rozboru DNA, pokud budete vnímat vizuální hledisko, často to rozpoznáte – ženy mají méně vyrýsované a méně mohutnější svalstvo, roli hraje i ochlupení a distribuce podkožního tuku. Prohlédněte si fotky transvestitů a transsexuálů. Kolik času jim zabere vypadat jako žena a přesto to i z těch končetin poznáte, že jsou jiné. Ale, pochopitelně, ne vždycky.
Na druhou stranu jsou i kosti, které jsou nejednoznačné. Např. na lebce je několik znaků, odlišujících mužskou od ženské – mužská se dá položit na stůl a dotýká se ho ve 4 částech, protože má vyvinuté hrboly za ušima, které ženská většinou ne. Liší se i v bradě a nadočnicových obloucích ap. Jenže je určitý počet lebek, ze kterých vám to neřekne ani anatom, protože jsou nejednoznačné.

anonym

http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Identi­fikace_nezn%C3%A1m%C3%­BDch_mrtvol