Andělé

Dá se považovat práce notáře ohledně dědictví za 100%?

Dobrý den,prosím o radu. Slyšela jsem případy,že po nabytí právní moci dědictví,se ještě po čase „objevily“ dluhy po zemřelém a notáři požadovali po pozůstalých dluh uhradit. Je možné,aby na vše notáři nepřišli? A jak můžou chtít uhradit dluh,který nebyl uveden při nabytí právní moci a přišli na něj až po té?
Na to už přeci nemají právo,ne?
A pokud se sourozenci zřeknou dědictví(nestýkali se se zemřelým),zřeknou se tím všeho-majetku i dluhů,ale jak je to s pohřebným? Jsou i nadále povinni platit pohřeb?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Může se to stát, pokud se notáři nepodaří získat všechny informace. Pokud se dědici zřeknou dědictví, tak vše připadne státu, včetně dluhů a i náklady spojené s pohřbem bude platit stát. Dokonce i pohřeb zařídí. /samozřejmě bez obřadu a podobných věcí.

Další odpovědi
anonym

Andělé, notář pracuje s podklady, které má v době projednávání dědictví k dispozici. Snaží se zajistit veškerý „známý“ majetek zesnulého. Může se ale dodatečně objevit další majetek, nebo naopak dluhy a ty se musí také vypořádat.
U nás v rodině to bylo u dědictví po strýci „nečekané“ objevení vkladní knížky a pojistné smlouvy, takže nejdříve se projednal majetek bez těchto dvou záležitostí a potom poslal notář vyrozumění, že se našly ještě další součásti projednávaného dědictví a přišel mi na účet jeho podíl. Stejně to bude fungovat i u dluhů. Opět zde bude třeba dluh podílovým způsobem dle rozdělení základního majetku uhradit.
Mne paradoxně nejvíc straší, co by bylo s „nesmrtelnými“ tarify T-Mobilu. Docela se těším, až mi skončí smlouva. Svým potenciálním dědicům bych dělala starosti se svými závazky nerada.

anonym

Andele.., k tematu : co ta nemcina ?? :)

Andělé

  • iv- :)) děkuju za zeptání:) K tématu :)),no skládám si penízky,knihy jsou drahé,čekám na další „výplatu“ a šetřím,najednou na ni nemám,ale skládám penízky,skládám­..:))

Ke konci měsíce jedu do Lbc a udělám vichřici v knihkupectví. :)) také v antíku,ale tam tj.o štěstí..
Přiznám se ale,že se mi tááák nechce znovu začínat s řečí…jakoby nestačila čeština,že jo?:)) Na angličtinu mi taky prděj..:((
A jak se jinak máte -iv-? Ráda jsem Vás „viděla“..:)))

anonym

myslite ty otazniky … ? ty mam v hlave .., proto se ke me dobre hodi … nejradsi bych si dala " spadle raminko " a delala se o 40 kg " mensi " a mladsi .. :) pripadala bych si ale hodne priblble … :)
jinak se nic nezmenilo .. nechavam za sebe delat druhe a ja delam jen " dulezitou " .. :)
a slecinka skoncila uz s pubertou ?? doufam ze ne .., aby jste nemela moc dlouhou prolevu .. nejlepe, aby " navazal " pak rovnou i syn .. :p

Andělé

:))) náhodou Vám ty otazníky sluší..a kdo je ten druhej otazník,kterej se k Vám tak tulí?:))
Slečinka s pubertou ještě neskončila,to nejhorší mě teprve čeká:)), ale musím ji pochválit,i syna,ve škole jim to jde,mám z nich radost.

  • iv-,tj.přesně to,čeho se bojím,tam žádná prodleva nebude,jeden skončí a druhej začne,takže pěkně na sebe navážou,to abych nevyšla ze cviku:(( :p

Dcera má řechtací období,směje se úplně všemu,hl.já jsem ji nejvíc pro smích,že jo,tj.jasný,chudák já..:(
Někdy jí to prý chytne i ve škole při hodině…a z toho jako má vyznamenání,tomu nerozumím…Nemohlo by to fungovat i s němčinou? Že bych si ji vyřechtala…:))

anonym

:)))

Andělé

:)))

Andělé

Drape,děkuju. Nás notářka překvapila,že nezjistila,co tj.za O2 kartu,zda na ni nejsou dluhy apod.,nic nám pořádně nevysvětlila. Se zemřelým jsme se od mala nestýkali,o úmrtí jsme se dozvěděli po čase a následně od notářky.Pohřeb platilo město-bez obřadu. V případě přijmutí dědictví jsme povinni pohřeb uhradit,ale nevěděli jsme,jak to probíhá,pokud bysme se dědictví zřekli. Z morálního hlediska chceme vše po zemřelém dát do pořádku,ale bojíme se případných dalších dluhů.
Děkuju.

Andělé

ocko,děkuju. Takže přeci jen případné „pozdější“ dluhy by se musely skutečně uhradit. Toho se bojím. Notářka tvrdí,že má zemřelý O2 kartu,ale nezjistila oč přesně jde a co je mi hl.divné,proč po ní nepátrala. Sama prý neví,co to je za kartu,že snad by mohlo jít o telefonní,ale nestarala se o ní. Jestli to dobře chápu,vypadá to na 02 paušál-„nesmrtelnou kartu“? Ta nekončí smrtí?

anonym

Bohužel, smrtí účastníka tarif telefonní společnosti nekončí. Nejlepší je, když se najde někdo, kdo si ponechá jak mobilní telefon, tak i uzavřenou tarifní smlouvu do jejího ukončení. Výpověď sice podat lze, ale je za ni měsíční pokuta, které dosahuje skoro 3/4 hodnoty tarifu (a to ještě jak u kterého), takže se to nevyplatí. Měsíční znamená, že se počítá za každý měsíc do ukonční smlouvy. Navíc tuto výpověď může podat jenom účastník a v případě jeho úmrtí dědic. Dokládá se kopií úmrtního listu. Nevím, zda věřitel nebude požadovat i potvrzení o rozdělení majetku, z něhož by vyplynulo, kdo je dědicem konkrétně této karty. Je třeba na O2 zavolat, sdělit jim, k čemu došlo a jednoduše požádat o pomoc.
Kartu s označení O2 jsem ale svého času měla také na půjčku ze CitiBank. Je skutečně třeba nejdříve zjistit, co to je za druh karty, a podle toho potom urychleně řešit další záležitosti. Pokud jde o takovýto typ karty a zesnulý hradil měsíční splátky, tak tam zřejmě bude narůstat nedoplatek.
Já měla na tomto účtě dost dlouho uloženou hotovost, tak je také možné, že se ještě dočkáte příjemného překvapení.
Raději bych Vám přála to, než dluhy.

Andělé

ocko,děkuju za informace. Nemůžu pochopit,že nám to notářka nezjistila. Jsem ráda,že jsem o něco chytřejší.
Děkuju,také bysme neradi dluhy,no to nás čeká ještě překvapení…kaž­dopádně děkuju moc za rady.