Usoman

Dá se nějakým způsobem vypočítat množství vypařené vody z přírodního vodopádu?

Na internetu jsem hledal a nic jsem nenašel. Z normálních vzorců pro výpar to taktéž nejde vypočítat.

Odpovědi
Drawknife

Zajímavá otázka. Odpověď neznám, ale zkusím zformulovat několik nápadů.

Voda při pádu z vodopádu ztrácí potenciální energii. Ta se přeměňuje na energii kinetickou, tepelnou a vnitřní energii molekul. Zároveň dochází ke zvýšení tlaku vody (v místě pod vodopádem) a tím pádem snížení bodu varu… Nicméně se pohybujeme v řádu maximálně několika málo jednotek stupňů Celsia.

  • Celý problém lze také vnímat v souvislosti s vodíkovými můstky (a kohezí molekul vody)

Elektrony vodíku kmitají velice rychle kolem jádra a i při pokojové teplotě způsobují výpar (rychlejší kmitání = vyšší teplota). Pokud elektrony získají v případě pádu z vodopádu další energii (díky přeměně potenciální energie), je možné, že dojde k rychlému výparu.

Na druhou stranu ale na odlétající molekuly působí koheze – spojují se do větších a větších celků, až vytvoří kapky, které nakonec spadnou vlivem gravitace zpět do vody.

K tvé otázce – spočítal bych velikost potenciální energie a vycházel z ideálního případu, kdy by se všechna přeměnila do vnitřní energie molekul. Následně bych do rovnice vnitřní energie dosadil sníženou teplotu varu vody a vyjádřil bych počet molekul, které se vypařily. Pak už stačí jen převést počet molekul na objem.