Zlatý

Dá se nějakým způsobem oddělit olej (na smažení) od vody?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

K oddělování kapalin o rozdílné hustotě se v laboratořích používají dělicí nálevky.
http://www.ulozisko.sk/…

Naleješ směs oleje s vodou a necháš směs oddělit. U vody a oleje dojde k ostrému oddělení. Voda se potom vypustí kohoutkem a v nálevce zbyde jenom olej. Podobné jednoduché zařízení si lze provizorně udělat i doma. Místo kohoutku na př. hadička ,která se ohne nahoru. Pro vypuštění se spustí dolů.
Doplňuji:
Nálevky se dělají o malém průměru a vysoké. Tak se dosahuje vyšší účinnosti oddělení.

Další odpovědi:

Předpokládám,že vodu nepotřebuješ.
Nech směs ´odstát´ (nejlíp v průhledné nádobě), olej - jakožto lehčí, bude nahoře a voda dole, pak můžeš olej opatrně sebrat (slít, odsát). Případný zbytek vody pak odpaříš varem při zahřátí nad 100°C.

Stříbrný

viz mowla.
Jinak pro větší dávky existuje zařízení, např je snad i povinně musejí mít restaurace a podobná zařízení (hledej lapol). Pak by mohlo fungovat ještě odstátí a ochlazení-zmražení (aby jedna složka ztuhla - která záleží na konkrétním oleji ;-))

Zlatý

Jedině snad odstředěním.

Stříbrný

Voda jde zmrazit a led vybrat Nebo nechat odstát olej hadičkou stočit. Zbytek postupně přidávat třeba do polévky.Menší zbytek jde i vypéct ale příšerně by to prskalo. Jde též použít k pollévání masa, nebo na tom dusit zeleninu.

Stříbrný

na oddělení oleje od vody se teda aspoń u nás hasičů používá olejový separátor,používá se hlavně na sbírání oleje z vodních ploch.Sebere to jakýkoli olej,v našem případě hlavně ten automobilový,ale i olej na smažení by to sebralo.
Jeho princip odělení oleje od vody jsem ale nezkoumal.

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

mosoj: a v domácím prostředí? když dejme tomu omylem naleješ hrnek vody do hrnce s olejem?

Zlatý

mosoj

V domácím prostředí stejně, ale mezi námi, pokud by se mně to stalo tak to vyleju začnu znova. Jedině že by se jednalo o živou vodu !!!!
Jinak podotýkám, že se musí vždy jednat o směs dvou nemísitelných kapalin.

Zlatý

bolak

to jo // tak mě to spíš zajímalo protože už se mi to několikrát stalo, že jsem přelil vodu z hrnce s vodou do hrnce s olejem (já jsem takovejhle šikula :)) a bylo pozdě večer a další olej už jsme neměli.. a na stole vobalenej řízek

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý hanulka11 986
Zlatý Drap 845
Zlatý annas 758
Zlatý iceT 496
Zlatý marci1 482
Zlatý gecco 431
Zlatý briketka10 415
Zlatý quentos 405
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 351

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.