Frckar

Dá se nějak určit stará keramika? Do jakého období spadá? Našel jsem střepy u jedné zříceniny, zřejmě nějaké pohřebiště.

Nejlepší odpověď
annas

Určí jedině odborník. Zajděte do muzea nebo do nějakého archeologického centra.

Další odpovědi
barnajka

Radila jsem se s bráchou, studuje historii na VŠ – a radí totéž, co Kerberus: obrátit se na odborníky, tj. archeology :)
Pokud prý střepy leží na povrchu (=můžeš je sebrat, aniž bys je musel „kutat“ ze země) klidně je můžeš vzít a odnést/poslat do některého archeologického, příp. historického ústavu.
Pokud ale ty střepy jsou v zemi, vyzvednout je musí sám archeolog, aby nedošlo k poškození.

Kdybys chtěl mezitím bádat na vlastní pěst, na ulozto je ke stažení encyklopedie středověké české a moravské keramiky. Nevýhoda je, že to není v souboru pdf, takže nemůžeš knížkou listovat. Někdo naskenoval každou stránku zvlášť jako obrázek jpg, těch stran je, tuším, kolem 400–500, tak je to trošku nepřehledný. A navíc – pokud jsi laik, budeš se muset ponořit do hooodně hlubokého studia, abys dokázal ty tvoje střípky identifikovat :) Nechápej to tak, že tě podceňuju :) Jde o to, že keramika je mimořádně specifický obor umění – liší se oblast od oblasti, kolikrát i město od města. A liší se často v detailech tak drobných, že si jich všimne jen zkušený znalec. Je potřeba si všímat délky a tvaru zdobných linií, hloubky vrypu, barev, materiálu, tvaru ouška… Měli jsme na střední předmět Dějiny umění – co se keramiky týče, brali jsme jen pár nejvýznamnějších kultur..a i tak to byla fuška všechno to v té hlavě „pobrat“ :) Jestli ale chceš, klidně si na toho badatele zahrát můžeš. Stáhni si tu encyklopedii a kromě toho se snaž zjistit co nejvíc informací o lokalitě, kde jsi střepy našel – co je to za zříceninu, ze kdy pochází, jaké události se k místu vážou,… Postupně si budeš moct dedukovat, z jakého období (přibližně) by ty střípky mohly být, jestli to místo opravdu může být pohřebiště atd…

Tu encyklopedii najdeš tady: http://www.uloz­to.cz/7832362/­stredoveka-keramika-v-cechach-a-na-morave-rar

Jinak mě ještě napadla jedna možnost: pokud se ve věci nechceš nijak „angažovat“, ale můžeš se na místo vrátit, zkus ty střepy aspoň co nejdetailněji nafotit. A pokud možno, tak ze všech úhlů. Brácha má kamaráda – budoucího archeologa, tak třeba by na něco společnými silami přišli :)

Katusa

Co se zkusit podívat na netu nebo někde v encyklopedii na historii daného místa?Podle toho by se to dalo odhadnout. Jinak pokud s tím zajdeš do nějakého archeologického centra a střepy jsou dostatečně velké a čitelné, mohli by je určit alespoň rámcově.