bolak

Dá se nějak přeměnit teplo na elektřinu?

Nebo pomocí tepla napájet nějaký jednoduchý na energii nenáročný přístroj?
Doplňuji:
gecco, Dochy: a kde se dá ten Peltierův termočlánek koupit?

Nejlepší odpověď
gecco

Úplně nejjednodušeji pomocí Peltierova termočlánku – sice nedostaneš ´velký´ výkon, ale nemá to žádné pohyblivé součásti…
😉
http://hawelson­.blog.cz/0911/vy­uziti-pelierovych-termoclanku-jako-zdroje-elektricke-energie-z-odpadniho-tepla
Doplňuji:
Např. – http://www.sol­foton.eu/elek­trina-z-tepla/
Potřebuješ TEG články (TEC se prodávají ´leckde´, ale mají při použití jako zdroj elektriky výrazně nižší účinnost).
😉

Další odpovědi
Emefej

Ano. Už jsi slyšel o tepelné elektrárně?
Doplňuji:
Předpokládám, že ti jde o přímou přeměnu tepla na elektřinu. Tak ta probíhá třeba v termočlánku. Vzniklé elektromotorické napětí je v řádech miliVoltů, praktické využití to má pouze pro měření teploty.

Quimby

Třeba pomocí kombinace Stirlingova motoru a alternátoru.

Dochy

Jak píší kolegové. Nejjednodušší pro nízké výkony a nízké teploty bude peltierův článek. Nechá se běžně koupit v obchodech s elektrosoučás­tkama (GME, GES,…) Jen předpokládám, že je konstrukčně přizpůsobem pro použití jako chladič – Je jako zdroj el. e. použitelný, ale pokud by byl s tímto úmyslem navržen, měl by pravděpodobně lepší účinnost.

Pro vyšší výkony a teploty pak samozřejmě různé turbíny a generátory dle požadavků.

Mohlo by vás zajímat:
http://www.po­werguy.cz/bio­lite-campstove
😉
Doplňuji:
já znám jen ty chladičové a taky jsem napsal kde s dají sehnat… oba zmiňované obchody mají i zásilkový prodej.

lexx

samozřejmě…tepelná elektrárna

Emefej

gecco > on se ptá na situaci, kdy má teplo a chce elektřinu. Peltierův článek funguje přesně obráceně než zní dotaz.

Emefej

Tak jsem si prostudoval ten odkaz, beru zpět. Dosud jsem žil v domnění, že Peltierův článke funguje jednosměrně, jde to i naopak. Sorry.

gecco

😉

Emefej

Za Peltiera tě vyprstím zítra, dnes máš vybráno.

gecco

To ty už taky…
Je to ´problém´ omezeného množství prstů…
😉