zjentek

dá se nějak léčit, když je někdo založením filantrop a nechce být?

Nejlepší odpověď
annas

Není snadné odpovědět.

Zaměřím se jen na jednu stránku filantropie, která se dotýká většího počtu jedinců.

Z médii se dovídáme, že došlo k nárůstu drobných dárců, kteří přispívají příležitostně na přírodní katastrofy a humanitární tragédie, ale i v dalších veřejných sbírkách, např. na podporu dětí, lidí nemocných či s handicapem. Dárce reaguje většinou bezprostředně, jednoduše a přímo.

Určitě zpráva pozitivní, ale na druhé straně může být potíž v tom, že všechno „jde jak po másle" – vždyť dávat je tak snadné, lze poslat DSM – těch pár korun přece nikoho nezabije. Takže neustále se zdůrazňuje jednoduchost, snadnost (tedy vlastně jakási „povrchnosti“) procesu darování.

To je určitě mínus – že dát malý dar je velmi lehké, že nikomu částka nebude chybět atd.. To může u některých jedinců vyvolat podvědomě i negativní postoj.. .Proč? Protože podstata filantropického jednání – přes všechno zdání jednoduchosti – je složitá, protože se dotýká lidského nitra. Jde i o jakési očekávání, byť třeba nevědomé, že i malá částka dárce vstoupila do hry a pomohla. Ale občas vzniká rozčarování, pochybnosti či zklamání. Projeví se třeba na základě toho, že „jedna paní povídala“, že má zaručenou informaci o tom, že peníze se k cíli nedostaly, tudíž veřejné sbírky jsou stejně podvod . Setkali jste se s tímto názorem?

Třeba právě ta snadnost darování = snadnost úsudku. Co mne téměř nic nestojí, toho si nevážím, takže žádné „příště“ nebude.

Další odpovědi
fcoop

Spontánní samoléčba funguje bezchybně,stačí se – jak léta jdou – dívat kolem sebe.
Malá ukázka:

Ten, kdo doufal, že udavačství v Česku padlo se změnami před téměř čtvrtstoletím, musí být zklamán. Udávání sousedů či firem u nás kvete dál. Potvrzují to úředníci, strážníci, policisté, soudci a advokáti.

„Někdo slíděním a udáváním vyloženě žije. Máme jednoho takového informátora. Je to mladý kluk, necelých třicet let. Vysedává u dalekohledu a pořád šmíruje náměstí. Jak se něco šustne, už iniciativně volá na služebnu,“ potvrdil Právu kriminalista z Prahy 3.

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/307117-praskaci-udavaji-kvuli-baliku-penez-ale-i-pro-prkotiny.html

Malý kamínek z mozaiky. Moc filantropů asi existovat nebude,stejně tak i misantropů.

Děda Louda

Oběhni si obligátní kolečko po úřadech v jakékoli banální záležitosti. Přejde to samo.

zjentek

dědalouda: no a právě ta obligátní kolečka do čr dotyčného rozviklala v založení ..fakt to přejde? ,)

zjentek

ale jinak, po psychologické stránce, opravdu funkční názor ,)