Lurtz.k

Dá se nazvat dělení dvou čísel beze zbytku, jako že první číslo je dělitelné tomu druhému ?

Nebo se to dá označit pro jakékoli dělení různých čísel se zbytkem ?

Odpovědi
mosoj

10/2 = 5
Deset je dělitelné dvěma.

Vidíš nějaký zbytek. Ne tak jak uvažuješ se to nepojmenovává.

klumprt

Ono se to dá nazvat, jakože to první číslo je dělitelné tím druhým.
Když se dělí se zbytkem, tak o dělitelnosti nemůže být řeč.

Děda Louda

Ne.

cochee

je dělitelné TÍM DRUHÝM, ne TOMU DRUHÉMU… omg… více číst, méně Fejsbůku…

Lurtz.k

A dá se to nějak „odborně“ pojmenovat ?

jpau

To že je něco něčím dělitelné bezezbytku je modulo. To je asi ten termín co hledáš 🙂

cochee

jpau, špatně. Termín „modulo“ je synonymum pro „zbytek po dělení“, tedy 16 mod 5 = 1 (jinými slovy: 16 děleno 5 je 3, zbytek 1).