Pokročilý

Dá se naučit přízvuk, nebo je vrozený?

Zajímalo by mě to.

Já jen, že žiji a narodil se v Čechách a mám moravský přízvuk.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Přízvuk je ve spisovné češtině i v moravštině na prvni slabice. Takže ten se nemusíte učit, pokud nemluvíte některým nářečím.

Spíš jde o rozdílnou intonaci, melodickou, zabarvení, otevřenou nebo zavřenou výslovnost některých hlásek atd. - tedy přízvuk jako zvukový ráz projevu.

To vše získáte v prostředí, ve kterém jste dlouho žil.

Typickým příkladem je brněnské zabarvení češtiny x pražskému.

Největší rozdíl je v tomto případě:
např. na Moravě větší tendence vyslovovat souhlásky zněle než v Čechách - /zhoda x shoda, nazhledanou x nashledanou/ atd.

--
Jistým způsobem se dá přizpůsobit pražštině, ale " pražskou zpěvavou intonaci" se těžko naučíte. Obtíže měli i herci ve filmu, rozhlase atd. . Pokud moravští herci vystupovali v Čechách nebo naopak, někomu vadilo, jiným ne..

Herec Karel Höger vždy mluvil moravsky, Lenona Machálková, Mir. Donutil - nemluví běžně brněnsky, ale ani pražsky.

Ale důležité je, že jde o český jazyk - mluvím o jazyce spisovném.
V soukromí na tom snad tolik nezáleží.
----

Výslovnost není důrazně kodifikována, takže od 90. let 20. století dochází k silné rozvolněnosti.

" Lze říci, že základem ortoepie v češtině je stejně jako u pravopisu výslovnost moravská, s těmito výjimkami:

- nedochází ke znělostní asimilaci (spodobě) neznělých souhlásek před sonorami (znělými souhláskami), např. před m či h, ve slovech jako s mobilem [moravsky „zmobilem“], na shledanou [moravsky „nazhledanou“], .
- zachovává kvantitu (délku) samohlásek, např. ve slově jáma [moravsky „jama
https://cs.wikipedia.org/…
---
Proto bych to neřešila. Spíš než zabarvení řeši a výslovnost mně vadí třeba vulgarismy.

Další odpovědi:

Zlatý

Vrozený přízvuk neni , je získaný z okolí v kterém žijeme.
Doplněné. Původní otázka zněla jinak. Přízvuk se naučíme v prostředí kde vyrůstáme. Změnou prostředí se přízvuk může změnit buď částečně, a nebo zcela splyne s novým prostředím. Někteří lidé se přizpůsobí novému přízvuku velmi rychle, jiní se s ním uplně nevyrovnají za mnoho let. Říká se, že lidé s hudebním sluchem se přizpůspbují podstatně rychleji.

Zlatý

Jsem 30 let v Čechách a stačí vyslovit něco z moravského nářečí a hned mne odhalí. Takové: heleeee, voleee napsat umím, ale vyslovit ne.

jasně že se dá naučit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4395
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2476
Zlatý briketka10 2269
Zlatý annas 1827
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1519
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1427

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.