Dá se naučit přízvuk, nebo je vrozený?

Zajímalo by mě to.

Já jen, že žiji a narodil se v Čechách a mám moravský přízvuk.

Nejlepší odpověď
annas

Přízvuk je ve spisovné češtině i v moravštině na prvni slabice. Takže ten se nemusíte učit, pokud nemluvíte některým nářečím.

Spíš jde o rozdílnou intonaci, melodickou, zabarvení, otevřenou nebo zavřenou výslovnost některých hlásek atd. – tedy přízvuk jako zvukový ráz projevu.

To vše získáte v prostředí, ve kterém jste dlouho žil.

Typickým příkladem je brněnské zabarvení češtiny x pražskému.

Největší rozdíl je v tomto případě:
např. na Moravě větší tendence vyslovovat souhlásky zněle než v Čechách – /zhoda x shoda, nazhledanou x nashledanou/ atd.

--
Jistým způsobem se dá přizpůsobit pražštině, ale " pražskou zpěvavou intonaci" se těžko naučíte. Obtíže měli i herci ve filmu, rozhlase atd. . Pokud moravští herci vystupovali v Čechách nebo naopak, někomu vadilo, jiným ne..

Herec Karel Höger vždy mluvil moravsky, Lenona Machálková, Mir. Donutil – nemluví běžně brněnsky, ale ani pražsky.

Ale důležité je, že jde o český jazyk – mluvím o jazyce spisovném.

V soukromí na tom snad tolik nezáleží.

Výslovnost není důrazně kodifikována, takže od 90. let 20. století dochází k silné rozvolněnosti.

" Lze říci, že základem ortoepie v češtině je stejně jako u pravopisu výslovnost moravská, s těmito výjimkami:

– nedochází ke znělostní asimilaci (spodobě) neznělých souhlásek před sonorami (znělými souhláskami), např. před m či h, ve slovech jako s mobilem [moravsky „zmobilem“], na shledanou [moravsky „nazhledanou“], .
 – zachovává kvantitu (délku) samohlásek, např. ve slově jáma [moravsky „jama

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%BDslov­nost

Proto bych to neřešila. Spíš než zabarvení řeši a výslovnost mně vadí třeba vulgarismy.

Další odpovědi
Drap

Vrozený přízvuk neni , je získaný z okolí v kterém žijeme.
Doplněné. Původní otázka zněla jinak. Přízvuk se naučíme v prostředí kde vyrůstáme. Změnou prostředí se přízvuk může změnit buď částečně, a nebo zcela splyne s novým prostředím. Někteří lidé se přizpůsobí novému přízvuku velmi rychle, jiní se s ním uplně nevyrovnají za mnoho let. Říká se, že lidé s hudebním sluchem se přizpůspbují podstatně rychleji.

anonym

Jsem 30 let v Čechách a stačí vyslovit něco z moravského nářečí a hned mne odhalí. Takové: heleeee, voleee napsat umím, ale vyslovit ne.

denininy

jasně že se dá naučit